Чаена аптека срещу студ
Повечето от билките, от които може да се приготвя чай, имат дезинфекциращо и общоукрепващо действие, съдържат щедри дози витамин С, а някои от тях - като медуницата и черният бъз, влияят благотворно и върху кръвотворението. А силната кръв е предпоставка за силен имунитет, казва д-р Коевска.
Горещата напитка с билки и приятен аромат обаче има не само дезинфекциращо и противовъзпалително действие, но предизвиква и други благоприятни ефекти. Някои чайове могат да се използват, за да предизвикат изпотяване на тялото – например чаят от черен бъз, от малина, къпина, лопен, обяснява д-р Коевска. Комбинацията от действието на съставките в билката и горещината на чая предизвиква изпотяване на тялото и заради това са подходящи и при висока температура в случай на грип, например.
Други - като бъзака, ментата и босилека, пък имат т.нар. седативен или успокоителен ефект върху бронхиалната лигавица, както и върху централната нервна система. В този случай чаша чай от тези билки, приготвена вечер, може да успокои и уталожи кашлицата преди заспиване.
Сред най-популярните билки, които се използват за направата на чай с укрепващо действие, е черният бъз. Той действа леко загряващо и кръвотворно, помага и за отхрачването и затова се препоръчва при простуда, грип, ангина или суха кашлица.
Чаят от шипка също е много полезен за имунната система, защото билката е много богата на витамин С. Според някои източници в 100 грама плод се съдържа около 2 г от този витамин. Това изобилие понижава риска от настинка и грип, а ако вече сме се разболели, то шипките ще ни помогнат да се вдигнем на крак по-бързо. Освен витамин С в тях има и други минерали като калий, магнезий, натрий, калций. Вълшебната комбинация от тези съставки стимулира образуването на червени кръвни телца и повишава съпротивителните сили на организма.
Чаят от дафинов лист, който иначе се ползва предимно като подправка за ястия, също може да ни бъде полезен при простуда и кашлица. Неговото действие облекчава затрудненото дишане заради евкалиптола, който се съдържа в тези листа. По принцип той се подслажда, изчаква се да се изстине и се пие пред храна.
Мурсалският чай, макар и известен повече като българската виагра, също е много полезен при бронхит, кашлица или възпаление на сливиците. Той съдържа различни микроелементи като етерични масла, феноли и минерали (желязо, мед, цинк, натрий, селен, кобалт, калций). Притежава укрепващо, антимикробно и противовъзпалително действие. Може да се пие и без да се подслажда, защото и така има прекрасен вкус.
Класика в жанра е чаят от мащерка – освен великолепен аромат тази напитка има мощно противомикробно действие. Екстрактът от мащерка втечнява секрета, залепен по гърлото, и така може да се изхвърлите по-лесно. За по-добър ефект при отхрачването към мащерката може да добавите и от билката живовлек.
Напоследък много популярни са и чайовете, в които има джинджифил. Лютивият вкус сгрява, а целта е да се разширят кръвоносните съдове и да се изгони студа от организма, още повече, че той не дразни лигавицата на стомашно-чревния тракт, и е подходящ за хора, които имат възпалителни процеси като гастрит или колит, допълва д-р Коевска. Известно е, че джинджифилът има мощни антисептични свойства, успокоява болките в гърлото и повишава имунната защита. Можете да добавите малки парченца от корена към билков чай. Друг вариант е да го настържете, да го запарите, а след това да прецедите течността и да я комбинирате с мед и лимон. Някои добавят и щипка чили, но в такъв случай трябва действително да обичате люто.
Друг чай, който може да направите при кашлица и настинка, е с листа от кромид лук, счупени орехи (с черупките, но трябва да ги измиете добре предварително), може да добавите парче дюля със семките и малко ябълка. Може да се подслади с мед или с небет шекер.
Освен, че сгрява тялото, лютивото помага да се изхвърлят секретите чрез кашличния рефлекс или от носа, когато човек има хрема, допълва д-р Коевска. Тя дава и друга народна рецепта за използване на лютивото. Става дума за накапване на малко сок, изстискан от лука в носа при хрема – драстично е, но много помага, обяснява д-р Коевска.
Откашлячното действие се дължи на сапунините и слузните вещества, които влизат в състава на повечето билки, които се ползват за чай. Става дума за подбел, горски клен, живовлек, сладкия корен. Последната билка действа и слабително.
Всъщност, в чая винаги е добре да има и слабителна съставка – прочистването на дебелото черво също помага за по-бързото оздравяване при простуди и вируси, допълва д-р Коевска.
Хомеопатия и КОВИД
Тя има място при намаляване на възпалителните процеси на ниво горни дихателни пътища, бял дроб, сърдечно-съдова система и гастроинтестинален тракт, казва д-р Райна Томова
Гемотерапия в България
При нея не се поставят диагнози, а човешкият организъм се разглежда като едно цяло, казва Ангел Ангелов
Иглите, които лекуват
Много хора изпитват панически страх от игли, а те могат да бъдат полезни. За иглотерапията, за рисковете и положителните ефекти, разговаряме с д-р Емилия Михайлова.
Трябват правила за обучение по алтернативна медицина
Само лекари и сестри да имат право да практикуват алтернативни методи за лечение. Това е една от промените в Закона за здравето на ресорното министерство. Как ще се отрази това на пациентите и по какъв начин ще засегнат алтернативните начини на лечение, разговаряме с д-р Дора Пачова.
Лечителите - поне бакалаври
Гладуването отпада от неконвенционалните методи за терапия
Мигрената не е това, което беше
В забързаното ежедневие болките в главата сякаш вече не ни правят впечатление. За мигрената, начините на лечение и промяната на живота, разговаряме с Орлин Тодоров.
Индийски доктори помагат с Аюрведа в България
Кажете сбогом на пролетната умора
Колкото и да не й се иска, зимата вече изчерпва своята сила. Как да се справим по-лесно с пролетната умора, попитахме д-р Мариян Иванов.
Когато рисунките говорят
Когато децата рисуват, те използват не само своето въображение, но се опират и на своето възприятие за света и хората около тях. Какво искат да ни кажат, попитахме Елица Великова, психолог и арт терапевт.
Миопунктура срещу дископатия и хронична болка
Възстановяването зависи от състоянието на пациента, но обикновено приключваме терапията с 4-6 процедури, казва д-р Чавдар Нинов