Индийски доктори помагат с Аюрведа в България
В Индия Аюрведа е правителствена политика в здравеопазването с мрежа от колежи и университети с държавно лицензиране на успешно завършилите лекари и терапевти.
В съвременния прагматичен свят религиозните и социални условности отстъпват пред ефективността на Аюрведа. Преди повече от 30 години ООН я признава официално, а в САЩ и Европа от десетилетия се правят аюрведа центрове и клиники. Аюрведа клиники има в Италия, Германия, Русия, Украйна, през последните години заработиха аюрведични клиники в България.
В престижните клиники работят специализирани екипи от индийци - лекари и терапевти, с лицензи да прилагат класическата аюрведа. Това е важно, за да се гарантира автентично лечение, а обучението за него е сложно. За да се квалифицира да различава 600 типа отклонения в пулса например, един лекар трябва да учи 10 години.
Има специализирано обучение за използването на билки, масла и комбинациите им, аюрведа храненето, терапиите при различните видове заболявания и много други.
В тези аюрведични клиники, като например Аюрведа клиник София, която е първата в столицата с индийски екип, терапиите са пълноценни, без имитации, предлаганите аюрведа продукти са автентични.
Класически аюрведа лечебен курс за всякакви болести, приложен от индийски специалисти, у нас има и в Аюрведа клиник Банско.
Как лекува Аюрведа
В аюрведа лечението се използват само натурални средства. Това са огромен брой билки, за комбинациите на които класическата Аюрведа има 50 000 формули, и различни видове лечебни масла.
Сред основните масла са гхи - краве масло, пречистено по специален начин, синапово, сусамово, слънчогледово, жожоба и др. В определени случаи след специфично пречистване могат в минимални количества да се използват метали или минерали, за да усилят действието на други съставки.
Билките се могат да се използват външно и вътрешно. Външно се прилагат, като се втриват, също и чрез парни бани, прием през ушите или носа, инхалации.
Вътрешният прием е пиене на чайове, отвари, хапчета, конфитюри, може и като подправки в храната. За всяко заболяване има определени билки, като в същото време много от тях са с комбинирано действие и могат да се използват при различни болести.
При сърдечни заболявания се използват например семена от лотос, шафран и др.; за черния дроб - мъжки папрат, лайка; девесилът и джинджифилът са за дихателната система, босилекът - при мозъчни проблеми, и т.н.
Има и мощни пречистващи билки. Манджища например може да пречиства дори кръвта, обикновено се използва при проблеми със жлъчката, черния дроб, далака. Гудучи е с подобно действие, но се използва и при лечение на различни възпаления и артрити.
Маслата се използват на база свойствата им за по-дълбоко или по-слабо проникване в тялото, и според целта - дали трябва да затоплят, или да охладят. Намазванията и обливанията могат да бъдат съпроводени с различни масажи за активиране на биологични реакции и процеси в тялото.
Билките и маслата се използват и за специализираното прочистване на тялото от отрови по методите Пурвакарма и Панчакарма. Това е съпроводено с хранителен режим и практики от йога.
Хомеопатия и КОВИД
Тя има място при намаляване на възпалителните процеси на ниво горни дихателни пътища, бял дроб, сърдечно-съдова система и гастроинтестинален тракт, казва д-р Райна Томова
Гемотерапия в България
При нея не се поставят диагнози, а човешкият организъм се разглежда като едно цяло, казва Ангел Ангелов
Иглите, които лекуват
Много хора изпитват панически страх от игли, а те могат да бъдат полезни. За иглотерапията, за рисковете и положителните ефекти, разговаряме с д-р Емилия Михайлова.
Трябват правила за обучение по алтернативна медицина
Само лекари и сестри да имат право да практикуват алтернативни методи за лечение. Това е една от промените в Закона за здравето на ресорното министерство. Как ще се отрази това на пациентите и по какъв начин ще засегнат алтернативните начини на лечение, разговаряме с д-р Дора Пачова.
Лечителите - поне бакалаври
Гладуването отпада от неконвенционалните методи за терапия
Мигрената не е това, което беше
В забързаното ежедневие болките в главата сякаш вече не ни правят впечатление. За мигрената, начините на лечение и промяната на живота, разговаряме с Орлин Тодоров.
Кажете сбогом на пролетната умора
Колкото и да не й се иска, зимата вече изчерпва своята сила. Как да се справим по-лесно с пролетната умора, попитахме д-р Мариян Иванов.
Когато рисунките говорят
Когато децата рисуват, те използват не само своето въображение, но се опират и на своето възприятие за света и хората около тях. Какво искат да ни кажат, попитахме Елица Великова, психолог и арт терапевт.
Миопунктура срещу дископатия и хронична болка
Възстановяването зависи от състоянието на пациента, но обикновено приключваме терапията с 4-6 процедури, казва д-р Чавдар Нинов