НЗОК ще стане и застраховател
Той допълни, че основното при този модел е пълна демонополизация на НЗОК и въвеждане на здравни фондове /НЗОК и частни/. „Същите ще се конкурират равнопоставено и следва да отговарят на всички изисквания за платежоспособност и финансова устойчивост и ще подлежат на регулация съгласно общия режим на европейското законодателство", поясни министърът.
По думите му МЗ ще определя
медицинските стандарти, контрола върху медицинските дейности и тяхното качество чрез Изпълнителна агенция „Медицински надзор". Ще одобрява основния пакет от здравни дейности, който се съгласува със съсловните организации и се покрива от здравните вноски на българските граждани. Цените на дейностите в основния пакет обаче ще подлежат на договаряне между фондовете и изпълнителите на медицинска помощ, а съсловните организации ще изготвят правилата за добра медицинска практика и продължаващо обучение.
„Лечебните заведения ще формират цени за дейностите извън основния пакет, като същите ще се покриват от доброволното здравно осигуряване или чрез плащания от пациентите", допълни Ананиев. И поясни, че не се предвижда промяна в размера на здравноосигурителната вноска, а лицата следва доброволно да изберат в кой фонд да се запишат. НАП ще събира вноските на всички здравноосигурени лица и средствата от здравни вноски ще се разпределят ежемесечно към здравните фондове. Размерът на средствата ще е равен на броя записани във всеки фонд осигурени лица, умножен по осреднения размер на здравната вноска за всички здравноосигурени лица. Няма да има значение, кой е платецът на вноската и за чия сметка се осигуряват лицата.
„Моделът ще стартира от определена
начална дата на съответната финансова година, през която се е лицензирал първият фонд", информира министър Ананиев. Той обаче заяви, че кой от предложените варианти за промени ще бъде предпочетен, все още не е ясно, защото „няма обществен и политически консенсус за избор на модел за финансиране и организация на здравеопазването".
„Надявам се на базата на нашата работа върху средата и нормативната уредба, при която функционира сегашната здравна система, вкл. остойностяване на медицинските дейности, добрите европейски практики, които можем да заимстваме и не на последно място по значение – сближаване на позициите на политическите сили около един вариант, който да бъде подкрепен с консенсус, на българските граждани да бъде предложен работещ модел за по-добро здравеопазване", заяви министър Ананиев.
„От казаното дотук разбираме,
че сте избрали фондов принцип както в частния сектор, така и по отношение на НЗОК. На нас ни правят впечатление две неща. Първо по отношение на основния пакет вие казвате, че проучвате практиките и те се базират и на тези в Европейския съюз. Знаете ли че в Холандия самият пациент, отивайки при своя личен лекар, избира какво да бъде включено в основния пакет, който той ще покрива със средствата, с които се осигурява. В пакета влиза както час за профилактика, така и лечебна дейност. Второ - значи ли това, че НЗОК ще остане като каса или ще бъде пререгистрирана като фонд?", попита д-р Найденова.
Министърът поясни, че моделът в Холандия е единствен по рода си в цяла Европа. „НЗОК ще се лицензира и като застраховател, така че да има всички условия за конкуренция с останалите фондове. Няма да я оставим с ограничена дейност и да не може да влиза в конкуренция с останалите фондове. Няма да допуснем в НЗОК да отидат болните, старите, нуждаещите се от лечение на тежки заболявания с висока стойност на финансиране. Има правила, по които ние ще регулираме движението на пациентите в зависимост от всички критерии, по които ще регулираме движението на пациентите. Няма да има разделение по пол, възраст, заболявания", заяви министърът.
По следите на здравната реформа с доц. Спас Спасков
Политическите партии спряха реформата
Болниците бяха много още през 2003 г.
По следите на здравната реформа с проф. Красимир Гигов
"По следите на здравната реформа" с проф. Генчо Начев
Не съм оптимист за здравеопазването
С химикала се вадят повече пари, отколкото със слушалката и скалпела, цялата работа се изроди, защото няма контрол, казва проф. Генчо Начев
Парите движат здравеопазването
И в това няма нищо лошо, ако се използват, както трябва, особено, когато са обществени средства, смята проф. Атанас Щерев