Поетапно захранване след поста
Ето защо нашият съвет е поетапно да включваме
Така например можем да започнем закуската с традиционната празнична баница, а на обяд да се захраним с месо. За вечеря пък можем да заложим на нещо по-леко-риба или салата с някакъв млечен продукт.
Не е необходимо този модел да се натрапва
по време на празника. Информираната домакиня може просто да го следва като съобразява сервирането и отсервирането с този ритъм на хранене като внимателно поднася и тактично изземва блюдата. Също така е добре порциите да са малки
и индивидуални, нарязани на малки парчета и гарнирани с леки безалкохолни напитки. През последните години например модерни станаха домашните цитронади, плодовите и билкови сокове.
Не е най-добрият избор обядът да бъде
комбиниран с тежки въглехидрати, макар и те да са присъствали в 40 дневния поста като картофи, ориз, боб. Гарнирането с леки зеленчуци са по-добрия избор, защото с тях по-лесно ще усвоим новата животинска съставка, която след постния период консумираме за първи път.
Обикновено на Коледа консумираме червени меса. Ако е печено свинско, по-добре да не се сервира горещо, за на не се облее със стопената мас, а да бъде леко охладено, да се нареже на тънки филии и да се направи едно голямо плато. Здравословният прием на месо на едно хранене е 120 грама, не повече.
Бялото птиче е по-лесно смилаемо,
но то може да остане за вечеря, по-добре е различните видове месо да не бъдат приемани наведнъж. Гарнитурите могат да бъдат пъстроцветни с цветовете на светофара-чушки, домати, моркови, нашенските туршии. Ако са солени, по-добре е туршията да бъде изкисната, за да избегнем подуваше и повишаване на кръвното. Сред зелените зеленчуци добър избор са руколата, задушения спанак или броколите. И по време на празничните трапези понякога се набляга на т.н. рискови храни с много оцветители и консерванти-торти обагрени с различни цветове, евтини майонези и др.
Препоръчително е да избягваме
такива храни, за да намалим риска от натравяне.
Смесването на тежки храни в комбинация с алкохол засилва риска от пренатоварване на храносмилателната система. Златно правило при алкохолните напитки е да не се смесват. Можем да заложим на нашенска ракия, на една-две чаши вино или пък на бутилка бира. Препоръчителните дози концентрат при жените са 50 грама, а при мъжете- 100 грама.
Задължително алкохолът трябва да бъде гарниран
с някаква течност, защото той дехидратира. На второ място алкохолът е мастно разтворима субстанция и затова е добре да върви с мезе.
„И да не приключваме непременно с шампанизирани вина. Или ако решим да ги опитаме, да бъдат в малки количества, просто за спазване на традицията", обясни проф. Байкова.
При консумацията на кафето също има някои тънки моменти.
Грешка е то да се поднася като десерт
след обилно хранене. Това е така, защото кофеинът допринася за екскрецията или излъчването на калций и желязото. „Те не се усвояват в максимална степен, а не е добре да губим ценни съставки именно на онези вещества, които са ни били дефицитни през 40 дневния период на пост. Затова и кафето, и черния, зелен чай се пият между отделните хранения, заедно с лек сладкиш, лека коледна сладка или щолен", категорична бе проф. Донка Байкова.
И не на последно място, добре е да комбинираме
празничната програма с движение като разходка, танци или пък просто да преместим в другата част на хола и да прекъснем гощавката. „Неслучайно празнуването на площадите е традиция в някои селища. Важно е да наблегнем и на естетичното, духовно общуване-да станем да видим елхата, да слушаме музика, а защо не и да излезем на чист въздух", коментира проф. Байкова.
Тя вече с нетърпение очаква да запретне ръкави и са приготви любимия си коледен щолен. Рецептата вижте по-долу.
Рецептата за щолен на проф. Донка Байкова
Необходими продукти:
250 грама захар 250 грама краве масло 250 грама сухи плодове 70 грама ядки Лимонова кора Ванилия
С помощта на лъжица получената смес се пренася във формата за кейк, намазана с предварително с масло. Щоленът се пече доста дълго, на умерена температура, около 40-45 минути. Първо по-висока около 220 градуса, след това се намалява до 190 градуса. Щоленът се реже на много тънки порции. |
Честита Нова Година!
Равносметката като двигател на промяната
Близо 2 млн. лв. събра Българската Коледа
Оптимизмът побеждава по света
Имайте упование в Бога и не се страхувайте от нищо
Честито Рождество Христово!
Нека вярата, надеждата и любовта бъдат неотменни гости в живота на всеки от нас