Жожоба и арган в шампоана съживяват косата

След лятото, слънцето и морската вода, косата е доста изтощена, затова трябва да се подхрани и подготви за есента, казва д-р Галина Арабаджиева. Това може да се случи най-лесно с качествени биошампоани и етерични масла. В случая най-подходящи от маслата са арган, пшеничен зародиш, жожоба, кокосово масло. Може да добавите няколко капки от тях в шишето с шампоана или в балсама.
ВИЗИТКА![]() Д-р Галина Арабаджиева има над 20-годишен стаж като лекар. Тя е специалист по „Дерматология и венерология" и холистичен лекар, с практика в областта на лечебното хранене, диетиката, натуропатията, клиничната аромотерапия и други методи. Завършила е Висшия медицински институт в Пловдив, а след това е преминала през допълнителни обучения в страната и чужбина. Основател е на холистичен център „Хармония" в града под тепетата. Има интереси в областта на източната медицина, подмладяване на тялото и духа чрез различни съвременни, древни, нетрадиционни техники, психология и йога. |
Разбира се, друг вариант е и да използвате козметични продукти, в чийто състав има от споменатите масла. Съществува и трета възможност - да подхраните косата директно, като нанесете няколко капки от етеричното масло по краищата или пък го разнесете по цялата дължина на косъма, в зависимост от продукта и указанията за неговото прилагане. Количеството зависи от това колко гъста и дълга е косата. Ценното на тези масла е, че се усвояват лесно от косъма, не го омазняват и в същото време действат изключително бързо. Освен това като резултат косата става по-лъскава, освежена и здрава.
В случай че имате много суха коса, е добре веднъж седмично да си правите и масаж на скалпа с няколко капки етерично масло, съветва д-р Арабаджиева. Масажът ще раздвижи кръвта на скалпа и ще стимулира израстването на нови косъмчета. След масажа не бързайте да се измивате, а останете така да престои до сутринта. Много важно е да не изключвате и ритуала с разресването на косата си. Правете го сутрин, за да премахнете мъртвите косми, но не се лишавайте от това удоволствие и вечер, за да освободите главата си от прахта, събрана през деня в големия град.
Хидратация
Освен външната грижа за косата, много е важно да не спираме да полагаме и „вътрешни” грижи. Независимо, че жегите отминават и на човек вече не му се пие така много вода, както през най-горещото време, и за косата, а и за целия организъм, е особено важна хидратацията. Заради това не бива да намаляваме количеството вода за пиене, на което сме свикнали досега. За различните хора то варира, но все пак е важно да приемаме поне литър и половина вода на ден. Ако организмът ни чувства жажда, то това е най-сигурният белег, че вече е дехидратиран. А не бива да се стига дотам.
Хранене
Разбира се, освен хидратацията, за жизнената и силна коса е важен и здравословният хранителен режим. Нека на трапезата ви и през есента останат колкото се може повече плодове и зеленчуци – грозде, тиква, зеле, ябълки, круши, червено цвекло... Истинските лекарства за косъма обаче са кълновете и суровите ядки. Кълновете са много богати на белтъчини, въглехидрати, микроелементи, витамини и ензими. Добавяйте ги редовно към салатите си в суров вид.
Ядките също са „бомба” от минерали, полезни за косата – заради селена и магнезия. Освен това, съдържат витамин В, желязо, цинк и омега-3 мастни киселини. Регулярният прием на шепа тиквени семки, орехи или бадеми ще намали косопада и ще уплътни косъма в преходния сезон, а успоредно с това ще предотврати изсушаването и евентуалната поява на пърхот.
За хубавия външен вид на косата особено влияние имат и омега-мастните киселини. Те могат да се набавят от прясната риба и е препоръчително да ги има в менюто поне два пъти седмично. Морската храна съдържа и голямо количество цинк, което подпомага удължаването и заздравяването на косъма. Добавяйте към менюто си екстра върджън масла, сурови семена, авокадо и вечерна иглика.
По-малко лак и боя
Успоредно с грижите за косата, е добре да намалите и вредните външни въздействия. Къпането й не бива да е прекалено често. Не е хубаво косата да бъде третирана с шампоани всекидневно, напомня д-р Арабаджиева. Мазните коси може да се ограничат с къпане с козметика до 3 пъти седмично, а сухите – не повече от веднъж. Сапуните изобщо не са подходящи, уточнява д-р Арабаджиева.
Добре е още косата пада естествено, да не се притиска от шапки и да не се връзва стегнато. Освен това, не бива да забравяме, че не трябва да прекаляваме с „облъчването” й със сешоар. Ако все пак се налага да я изсушите с уреда, намалете струята и не я доближавайте прекалено до косъма. Ограничете и третирането с бои и лакове. Така или иначе, косата вече е изсушена от лятото и затова е добре да бъде оставена на спокойствие през този сезон. Не забравяйте и да подстригвате по-често връхчетата, за да се освежава и подновява.
ЗА ПОДХРАНВАНЕ
Освен етерични масла за подхранването на косата в преходния сезон помагат и билките. Можете да облеете косата си с отвара от лайка, корени от коприва, розмарин, мащерка. Важното е обаче маските и грижите да се полагат периодично и с постоянство. Само така ще имат желания ефект. |

12-те кръга на Ада, наречен „бърнаут“

Динята сваля кръвното, пъпешът – холестерола

Фреш вместо енергийна напитка

Перфектната жена в сантиметри

Целувайте се за здраве!

Кардио на гладно топи мазнинките

Лавандула държи комарите далеч

Летният флирт лекува самочувствието

Косата пада заради диети, стрес и болни зъби
