Лавандула държи комарите далеч
И ужилванията, и ухапванията от различни насекоми могат да предизвикат сериозен дискомфорт. По-чувствителната кожа може да се възпали и зачерви, дори да се получи оток и възпаление. В някои случаи се образува и малко мехурче, пълно с течност. Макар и рядко, но след ужилване може да се стигне и до силна алергична реакция. Тогава подуването и отокът могат да са по-мащабни, по цялото тяло се появява неприятен обрив, съпроводен със сърбеж, дишането се затруднява, сърдечният ритъм се учестява. В случай че се стигне до подобни симптоми, то незабавно потърсете медицинска помощ.
При ужилване в областта на клепача, езика или шията
при подуване на ларинкса, при затруднено дишане и ако почувствате общо неразположение, веднага отидете при лекар, предупреждава д-р Иванов. Бъдете внимателни, когато през лятото пиете сок или бира от шишето, за да не би в гърлото да се е скрила и някоя жилеща опасност.
ВИЗИТКА Д-р Мариян Иванов е холистичен терапевт, основател и собственик на медицински център "Фитолек" в София. Той е специалист по вътрешни болести и асоцииран преподавател към катедра „Фармакология и токсикология" на Медицинския факултет на МУ-София. Автор е на книги , води курсове по терапевтична йога и преподава хомеопатия към Европейската школа по клинична хомеопатия. Повече за него може да видите на www.phytolek.com. |
Какво обаче да правим, ако все пак белята стане? Добре е да се действа възможно най-бързо след като пострадалият е бил атакуван от жилещото насекомо. Така ще се предотврати получаването на оток и евентуално болката, която може да се появи. Първата помощ при жилене, може да бъде под формата на кубче лед или лед, напоен в оцет. То се налага върху мястото, докато се стопи. Ако няма лед, може да помогне и най-обикновен студен компрес, макар че ефектът ще е по-бавен и малък. Вероятно
най-разпространеният лек срещу ужилване от пчела е сокът от чесън
Скилидката се разрязва на две и с вътрешността се търка пострадалото място, обяснява д-р Иванов. Облекчението идва почти на мига.
Вариант е да се приложи и третиране с лимонов сок – ако имате цитрус под ръка, изцедете от сока му директно върху кожата. Това ще помогне срещу зачервяване и оток, защото витамин С, на който е богат плодът, има силни противоалергични свойства.
Друг изпитан метод за справяне с подобно положение е глината. Тя съдържа минерали, чиято сила е да помагат и успокоят при сърбеж и напрежение. Ако е на прах, смесете я с малко вода, докато се получи течна каша. Вместо вода, може да сложите и няколко капки оцет. Може да се наложи като компрес. Неслучайно и старите хора препоръчват налагането на ужиленото място с кал.
Содата също бързо може да намали сърбежа и да неутрализира киселинната отрова, оставена от жилото. Тя обаче също трябва да бъде под формата на каша, като за целта смесете содата с вода.
И листо от живовляк може да помогне
независимо дали ще го откъснете от градината или ще бъде в изсушен вид. Наложете с билката върху пострадалия участък и ще усетите леко затопляне, защото листото ще извлече токсините, а болката и напрежението ще отшумят.
Дали ще е комар, пчела или оса, хомеопатията също може бързо да облекчи възпалителната реакция, особено ако медикаментът е взет веднага след ужилването, обяснява д-р Иванов. Универсален лек е веществото Аpis mellifica, което е изготвено на базата на пчелната отрова. То може да се използва във всички случаи на сериозно подуване след ужилване, когато подутото място
порозовява и е топло, пари, сърби и „боцка“
Лекът има разновидности и може да се приема вътрешно или да се използва външно като разтвор за намазване на засегнатото място.
Осите и пчелите обаче далеч не са единствените насекоми, които могат да ни отровят живота през топлия сезон. Комарите също са особено досадни, а за по-малките деца – могат да доведат до отоци и зачервяване. Заради това е важна профилактиката, особено за хората, чиято кръв е „сладка“ за кръвопийците. Повечето насекоми се боят от миризмата на различни етерични масла. Най-ефикасно и препоръчително е маслото от лавандула, обяснява д-р Иванов. Капки от маслото може да се капват профилактично върху дрешките или количката, с която се разхождат бебетата. Подобен ефект имат и маслата от мента, ванилия, чаено дърво. Те съдържат вещества, чиято способност е в това да неутрализират отровата, а освен това имат силата да намаляват възпалението и облекчават сърбежа. Може да се капят директно върху нахапаното място, както и
да се смесят с малко сода бикарбонат или мед за дезинфекция
Хомеопатично средство срещу комарите е Ledum palustre (блатен розмарин), като е препоръчително през целия летен период да се прилага профилактично, обяснява д-р Иванов. То играе ролята на репелент - и ако се окаже подходящо за даден човек, край него няма как да се завърти и един комар през лятото. Могат да се използват и класическите защитни средства срещу комари. Те могат да се пръскат както върху кожата, така и върху дрехите. Повечето от тези препарати могат да се прилагат и върху деца, а даже и върху новородени.
ТРИКОВЕ За да се избегне рискът от ужилване и ухапване, е добре да спазвате няколко прости правила.
|