НЗОК не знаела най-ниските цени на онколекарствата

Здравната каса няма как да плаща онколекарствата на всички лечебни заведения по най-ниската цена, която е постигната на търга в една болница, тъй като не знае каква е тя. Това отговориха от здравноосигурителния фонд на въпроса на clinica защо в момента касата плаща на различни цени за 26 лекарства за рак в болниците в страната, където се употребяват.
По думите на управителя на НЗОК проф. Петко Салчев проблемът идва от нормативна празнина, за която фондът е поискал законодателни промени още преди година. По закон здравната каса трябва да плаща на всички болници онколекарствата по най-ниската цена, която е постигната на централния търг на здравното министерство или при обществените поръчки в някое от лечебните заведения. В момента обаче 26-те молекули не са участвали в търга на МЗ, а според експертите в касата, тя няма възможност да следи какви са цените от търговете в болниците.
„Ние сме отговорили за това
нещо още миналата година, да се урегулира законодателно този процес. И ще ви кажа как - към Национален съвет за цени и реимбурсиране трябва да има създадена специална рубрика, където всички, които правят ЗОП, да покажат най-ниските си цени. Защо? Защото ЗОП-ове се правят неведнъж в годината. Ако януари е направило едното лечебно заведение, а март месец другото, а юни трето, то следенето на най-ниската цена не е в компетенциите ни. Ние не се занимаваме с цени", обясни проф. Салчев.
„Към момента на фактуриране
от страна на дадена болница, при нас няма база данни на този продукт по всички други болници какви са цените. Затова, е необходимо, когато дадена болница направи ЗОП, да е задължена тази цена да отива в ПЛС в отделен списък и тогава ние можем да сравним и да извадим най-ниската. Трябва да има база данни с цените на болниците", обясни и Владимир Афенлиев, директор на Дирекция „Лекарствена политика" в НЗОК.
Така касата в момента плаща
за 26 онколекарства на цени, каквито посочи всяка болница, стига те да не надвишават пределните за страната. Както clinica писа, така се получава разлика от няколко пъти в стойността им, като разликата между най-ниската и най-високата потъва в джоба на търговците. Според директори на лечебни заведения така се ощетява и общественият ресурс. Междувременно от здравното министерство обясниха, че НЗОК трябва да каже как да се процедира и не могат да направят нищо повече. Дали някой от сегашните или бъдещите здравни власти ще си позволи да реши проблема обаче продължава да е въпрос без отговор.

Забраната за райски газ е факт от днес

БАТЕЛ срещу промените в СЕСПА
Според тях оповестяването на липсите на медикаменти в складовете им се квалифицират като търговска тайна

Държавата ще плаща за off-lable лекарства

EМА препоръча 11 нови лекарства

Още 35 млн. за Ремдесивир

Спешно да се реши проблема с лекарствата за деца

Доплащането в България е проблем

Решават проблема с оффлейбъл лекарствата за деца

Очаквам доплащания и при помощните средства

МЗ пусна новата е-поръчка за лекарства
Тя е за 2.287 млрд. лв., най-голяма част е за рак, срокът за подаване на оферти изтича на 5 август