Искаме индексация на цените за инвитро с 20%

Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.
- Д-р Георгиева, МЗ публикува проект за наредба и стандарт за асистирана репродукция, кои са основните моменти в тях, които могат да се отразят и на дейността на ЦАР?
- В дейността на ЦАР на този етап няма да има промени, тъй като в проекта основно е засегната възрастта за донорство на яйцеклетки и износването на замразен генетичен материал или ембриони, при положение, че партньорът вече е починал. Това са много деликатни въпроси, които са съобразени с времето, в което живеем, тъй като в съвременното индустриално общество възрастовата граница, в която жените вземат решения за продължаване на рода, е изместена. В тази връзка се дава възможност и на момичета, които са загубили шанс да имат свое поколение, да ползват материал от донори, което е похвално.
- Но ЦАР не финансира към момента тези процедури, нали така?
- Да, към момента ние финансираме 4 опита инвитро, замразения трансфер и от 2018 г. финансираме и процедури при момичета с онкологично заболяване за запазване на яйцеклетки и ползването им за оплождане и трансфер след излекуването.
- Сега не се ли разширява обсега на пациентите, които ще могат да ползват тази услуга, като се прибавят и пациенти с РА, автоимунни заболявания?
- Ние го правим и сега, тъй като лечението е токсично и този генетичен материал трябва да се вземе предварително, преди началото на терапията. И трябва да споделя, че вече имаме финансирана процедура за размразяване, оплождане и трансфер на жена с онкологично заболяване.
- А финансират ли се аналогични процедури на замразяване за мъже, ако те страдат от онкологични или други заболявания?
- При тях също се замразява материал, но ние не го финансираме.
- А обсъждате ли подобни промени, както и финансиране на процедури с донорски яйцеклетки при жените?
- Това трябва да се обсъди от професионалистите в областта на асистираната репродукция. На този етап не сме обсъждали тази тема, основно идеите идват от пациентските организации, които са много надълбоко в темите, а решенията да са от специалистите и смятам, че така би трябвало да бъде.
- На този етап седят ли на дневен ред промени в работата на фонда и в каква посока?
- Да, виждате каква е обстановката в света, всички сме засегнати от нея и е хубаво промяната с финансирането на КП да засегне и нашата дейност, защото тя се утвърди , има сериозни успехи и е хубаво да се избегне риска от изискване на доплащане. Медицинските дейности трябва да увеличат своята цена, без това да се отразява на тази на лекарствата за стимулация.
- С какъв процент смятате, че трябва да бъде увеличението?
- Предложила съм да бъде с около 20-25 процента. Сега лимитът е 5 хил. искаме да стане около 5600-5700 лв. за една процедура. Но това е лимитът, а колко ще платим зависи от това какво е извършено и отчетено.
- Какви са наблюденията ви досега – при 5 хил. лимит колко ви се отчита?
- По-често е пределната стойност, а това, което сме изчислили като единична средна цена на проведена процедура е малко по-малко, но разликата идва от това, че много от процедурите не са завършени. Например, стимулирано е момичето, стигнало се е до пункция, но нищо не е изкарано и замразено, там няма оплождане, няма трансфер и част от парите в тези случаи остават, защото ние плащаме дотам, докъдето е стигнато.
- Добра ли е успеваемостта според вас на клиниките?
- Да, изчисляването на нашата успеваемост става на база брой финансирани процедури и родени бебета. Общата успеваемост за периода 2018 -2020 г. е 33% родени деца спрямо 12 963 финансирани процедури независимо дали са стигнали до трансфер.
- А качеството на процедурите на какво ниво е?
- Смея да твърдя, че нашите специалисти са на много добро ниво. От цял свят се връщат момичетата тук, за да правят процедури, ползват си отпуските и се уговарят с клиниката си, защото искат непременно да са при този доктор. И аз много се гордея с нашите специалисти.
- С колко клиники имате договор тази година?
- Те са 28, всички отговарят на изискванията за дейност според нашия правилник и също така са постигнали минимум 25% клинични бременности и 15% родени деца.
- Има много голяма разлика в обема процедури, които извършват отделните клиники, трябва ли да има някаква долна граница за договор с вас?
- Има голяма разлика, едно е да се извършат 1000 процедури за година, друго е да се извършат 10. Затова през 2018 г., когато променяхме правилника, имахме такава идея и тогава се взе решение, за да се сключи договор с ЦАР, ще е нужно да са извършени поне 100 процедури независимо за колко време и да е постигната тази минимална успеваемост от 25% клинични бременности и 15% родени деца.
- Заради тези минимални изисквания за успеваемост през годините с колко клиники сте прекъсвали договори?
- Прекъсвали сме договори през миналата година с УМБАЛ-Бургас, преди това също имаше две клиники, които нямаха нужния брой – една варненска и една софийска. В правилника са разписани много ангажименти и се стараем да ги изпълняваме. Всяка година се опитваме поне веднъж да влезем във всяка клиника по време на планови или периодични проверки, и като методична помощ. Към момента сигнали нямаме. Понякога има обаждания, но това, което жените се опитват да споделят с нас, не е във връзка с финансирането или отчета на процедурите. А ние гледаме дали работата, която е отчетена, е извършена и това става на място в клиниките. Проследяваме ехографските прегледи, приложените лекарства, дозите и цените им.
- Установявали ли сте нарушения?
- Да, но те не са били драстични или извънредни. Примерно, налагало се е да се възстановяват суми за хормонални изследвания.
- Появяват се периодично нови клиники за инвитро, има ли кадри за всички?
- Около 30 са клиниките, специалисти има и все по-млади хора се включват в тях. Тази професия е божествена и те си посвещават живота на нея.
- Правили ли сте проверка в клиниките с много голям обем на работа дали имат нужните екипи, за да покрият дейността?
- За да работи, всяка клиника получава разрешение от ИМАН.
- Да, но то не засяга обема на дейност в нея?
- Това вече зависи от организацията вътре в самата клиника, а няма клиника, която да остави пациента, но ние към момента това няма как да го контролираме.
- Има ли нужда от промени за подобряване на контрола?
- Да, добре е да се усили щата при нас, защото сме 7 човека и винаги един или двама отсъстват заради болест, отпуска или проверка. А е хубаво на проверка да ходят поне двама души, защото ние проследяваме медицинската и финансовата част. Затова правя екип понякога с гл. експерт и счетоводител, за да засече цените на лекарствата и да няма разминаване с тези в ПЛС. Работата е организирана така, че да има предварителен, текущ и последващ контрол, а за това са необходими експерти.
- Освен увеличаване на числеността, има ли нужда от други промени?
- Налага се и осъвременяване на показателите на спермограмите, което излезе като предложение от ембриолозите. Надявам се, че ще се случи. И накрая искам да благодаря на всички колеги, които посветиха живота си на това тайнство - асистираната репродукция и го утвърдиха като медицинска дейност с много добър резултат и на пациентите - да не се тревожат, а да търсят специалистите и сбъдването на мечтата си.

Да се плащат повече изследвания за инвитро
Освен това ЦАР да поеме процедурите с донорски материал, съхранението на ембрионите и промотирането на асистираната репродукция, настоява доц. Мария Юнакова

Фондът за инвитро с нов шеф
Догодина разширяват финансирането му, идеята е ЦАР да плаща и за процедури с донорски яйцеклетки или сперматозоиди

Дават 11 млн. на МЗ за детско здраве
Средствата са необходими за сключване на тригодишни договори с лечебни заведения в страната за изпълнението на съответната национална програма

651 бебета инвитро за първите 6 месеца
Във фонда за асистирана репродукция 2754 двойки са подали заявления за финансиране, съобщиха от МЗ

ЦАР навършва 15 години
За това време фондът е помогнал на 38 000 двойки за инвитро, родили са се 16600 бебетата

25% от държавното инвитро свършва с бебе

Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.

Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.

Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37
