Половината безплодни бракове са заради мъжа
Причините за стерилитет при мъжете са разнообразни. При около една трета от случаите – 31% става дума за идиопатичен инфертилитет, когато
няма ясна установена причина за проблема.
„За съжаление нашите опити да спечелим национален проект по линия на ЕС и да изследваме точно тези мъже, да изследваме тези причини, се сблъскаха с невъзможност или с желание тези пари да отидат при по–отговорни ресори", каза проф. Славов. При 8,9% от случаите безплодието при мъжа се дължи на ендокринни фактори. „Трябва да знаете, че след 42 годишна възраст всеки мъж губи по 1% от нивото на тестостерона си", заяви още началникът на Урологията в ИСУЛ.
Той акцентира и върху друг проблем при мъжете, свързан със „задържани тестиси". Около 7,8% от момченцата се раждали с този проблем, който
трябва да се установи до 3–годишна възраст,
за се преодолее. „Тук е мястото да спомена, че ние имаме опит в скринингови прегледи по училищата и детските градини. С помощта на образователното министерство и подкрепата на г-жа Фандъкова, кмета на София, имахме възможността да организираме такива прегледи на място с всичките информирани съгласия на родителите за ранно установяване на проблема", каза проф. Славов.
Шефката на болница "Св. София" д-р Гергана Коларова пък разказа как има изместване във възрастта на първата менструация и навлизането на жената в менопауза. Ако преди девойките са имали цикъл за първи път на 13 г., сега това се случва година и половина по-рано.
Менопаузата пък подранява с около пет години.
Ако жената е влизала в климакс на около 52 години, сега това се случва средно на 47 години. Д-р Коларова разказа, че когато при нея дойде пациентка на 50 години и каже, че още има менструация, това е сигнал, че има миома на матката. „Матка, която не ражда деца, ражда миоми", каза д-р Коларова. Тя разказа как в семействата много по–лесно се говорело с момчетата на сексуални теми, отколкото с момичетата. Така тийнейджърките чели неверни данни в интернет и идвали на лекар стресирани. „Така
ние изграждаме системи хипохондрички
още от тийнейджърска възраст. Това е много сериозен проблем", каза шефката на болница „Св. София". Имаме крещяща нужда училището да засили възпитателната си роля, призова тя. Зам.–министърът на образованието Таня Михайлова обясни как сексуалното образование вече е по–сериозно застъпено в учебните програми.
В своето приветствено слово, което бе прочетено в началото на форума, вицепремиерът Валери Симеонов заяви, че между 10-15% от двойките имат проблеми със зачеването.
Дават 11 млн. на МЗ за детско здраве
Средствата са необходими за сключване на тригодишни договори с лечебни заведения в страната за изпълнението на съответната национална програма
651 бебета инвитро за първите 6 месеца
Във фонда за асистирана репродукция 2754 двойки са подали заявления за финансиране, съобщиха от МЗ
ЦАР навършва 15 години
За това време фондът е помогнал на 38 000 двойки за инвитро, родили са се 16600 бебетата
Искаме индексация на цените за инвитро с 20%
Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.
25% от държавното инвитро свършва с бебе
Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.
Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.
Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37
Бърза писта за клиниките до парите за ин витро
Раждането след 35 е по-рисково
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, за да имаме здраво бебе, потърсихме д-р Румен Велев