Да се плащат повече изследвания за инвитро
В края на миналата година държавата прехвърли 2 млн. лв. за инвитро, които не бяха усвоени от клиниките, за финансиране на фонд „Земеделие". Тогава стана ясно, че редица процедури сега не се плащат, а министърът на здравеопазването отправи официална покана за промени в това отношение. Публикуваме със съкращения предложенията на предеседателя на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ) доц. Мария Юнакова.
Репродуктивните процедури, в които се използва донорски генетичен материал действително към момента са извън обсега на финансираните такива от ЦАР и затруднява достъпа до асистирана репродукция на не малък процент от нашите пациенти. (за 2024 около 9% от инвитро процедурите при жени под 43 годишна възраст са с донорски яйцеклетки). Необходимо е да се предвиди финансиране на процедури с донорски генетичен материал от ЦАР при наличие на определени медицински индикации и изпълнение на условия.
Освен тези дейности, в репродуктивната
медицина и в ежедневната ни практика се прилагат голям брой изследвания и процедури, които към момента не се финансират от ЦАР. Тези допълнителни техники и процедури повишават ефективността и успеваемостта от асистираните репродуктивни техники със собствен генетичен материал, вкл.при пациенти в напреднала репродуктивна възраст. Тези техники са скъпоструващи, често се налага комбинираното използване на повече от една от тях при лечението на една и съща двойка и към момента се заплащат от пациентите, при тяхно желание, след подписване на информирано съгласие, да бъдат използвани. За част от пациентите това лечение е скъпо и недостъпно и така е ограничен достъпът им до съвременно лечение. Използването на такива техники включително може да намали необходимостта от ползването на чужд генетичен материал, тъй като подобряват репродуктивните шансове при използването на собствени гамети.
Безплодието с неизяснена чрез
конвенционалните диагностични методи етиология повече от 2 г. и възраст на жената над 39 г. да е самостоятелна индикация за финансиране на дейностите по чл. 25 от Правилника за организацията на работа и дейността на Центъра за асистирана репродукция (ПОРДЦАР), без необходимост от провеждане на 4 бр. вътрематочни инсеминации (ВМИ) преди това.
Промяна на реда за финансиране на замразяване, схранение на ембриони и ембриотрансфери както следва:
Да се финансират поне 3 ембриотрансфера, независимо дали са свежи или размразениФинансирането на замразяването да бъде в различен размер според броя замразени ембриони – до 3 и над 3 напр.Освен замразяване и ембриотрансфери, да се финансира съхранението на ембрионите в рамките на действие на заповедта.
Осигуряване на финансиране от ЦАР
на замразяване на яйцеклетки при пациенти, оперирани от ендометриоза, без непосредствени репродуктивни намерения.
Насочване на средства в рамките на бюджета на ЦАР към кампании за промотиране на дейността на Центъра за асистирана репродукция и насочване на двойки, страдащи от проблемно забременяване към възможностите предоставяни от ЦАР за финансиране на инвитро процедури с публични средства.
Към момента дейността по промотиране
и повишаване на публичната осведоменост и осведомеността на нуждаещите от асистирана репродукция двойки е оставена приоритетно в ръцете на лечебните заведения, договорни партньори на ЦАР. Има немалък процент пациенти, страдащи от проблемно забременяване или инфертилитет, които по една или друга причина не са се насочили към репродуктивни специалисти и които нямат яснота за възможностите за финансиране на инвитро процедури, които предоставя ЦАР. Поради разбирането, че лечението за забременяване чрез приложение на модерните асистирани репродуктивни технологии е скъпоструваща дейност тези пациенти и двойки не пристъпват към лечение за забременяване чрез приложение на инвитро методиката.