25% от държавното инвитро свършва с бебе
Общо 2710 са били процедурите, които е финансирал общественият фонд преди две години. Повечето от тях – 2328, са извършени по метода ICSI, а останалите 219 чрез IVF (ин витро). Общо 679 от всички процедури или 25% са завършили с раждания, а броят на появилите се бебета е 820, тъй като някои от бременностите са били многоплодни.
Центровете, които са работили с ЦАР през 2016 г. са били 32.
Броят на процедурите, които са извършени в тях обаче варира значително, както и процентът на успеваемост. Най-малко опити за зачеване са били направени в 4 клиники – „Пулс" (0), „Нова Радост" (0), „Св. Лазар" (2) и МЦ-ЦАР (2). Най-много пък са осъществени в „Надежда Репродуктив" (669), „Д-р Щерев" (445) и „Селена" (203). Процентът на успеваемост за отделните клиники варира от 0 до 50%,като достига над средното ниво от 25%, само в 9 или по-малко от една трета от всички 32 болници. Конкретните цифри за всяка клиника може да видите в таблицата тук.
Дават 11 млн. на МЗ за детско здраве
Средствата са необходими за сключване на тригодишни договори с лечебни заведения в страната за изпълнението на съответната национална програма
651 бебета инвитро за първите 6 месеца
Във фонда за асистирана репродукция 2754 двойки са подали заявления за финансиране, съобщиха от МЗ
ЦАР навършва 15 години
За това време фондът е помогнал на 38 000 двойки за инвитро, родили са се 16600 бебетата
Искаме индексация на цените за инвитро с 20%
Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.
Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.
Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.
Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37
Половината безплодни бракове са заради мъжа
Бърза писта за клиниките до парите за ин витро
Раждането след 35 е по-рисково
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, за да имаме здраво бебе, потърсихме д-р Румен Велев