Проект
Здравните карти за градини влизат в НЗИС
30-09-2024 17:37
Данните от тях ще бъдат в електронен формат от септември 2025 г., гласи проект на Наредба на МЗ
Информацията от здравните карти, която се събира при прием на деца в градина ще стане електронна. Тя ще бъде част от е-досиетата на малчуганите в Националната здравно-информационна система. Промяната ще влезе в сила от септември 2025 г, предвижда проект за промени в Наредба 3 за здравните изисквания към детските градини.
Това означава, че информацията в здравно-профилактични карти, която е попълнена на хартия и родителите, предоставят на детските градини, ще стане електронна.
Тя ще се попълва от медицинските
специалисти, а медиците в градини ще имат достъп до нея. Данните ще съдържат информация от провежданите профилактични прегледи, за наличие на хронично заболяване или алергия, за извършени имунизации и др.
В електронен формат ще има и
препоръка за лекарствени продукти и медицински изделия, които е необходимо да бъдат налични в детската градина за оказване на първа помощ в случай на инцидент или усложнение, свързани със заболяването, за което е диспансеризирано дете, указания за тяхното прилагане.
„Отпада изискването за предоставяне
на информация от проведени изследвания на кръв и урина, които отразяват само моментното състояние на детето, без да е посочена целта на изследванията, както и изискването на интерпретация на резултатите от медицински специалист", пише в мотивите за промените на МЗ. Промените влизат в сила от септември 2025 г.
НЗОК бави договора на новия управител
Надзорният съвет днес не е взел решение за подписването му, ще гледа казуса отново следващата седмица
Оборудват СБАЛХЗ с два модерни апарата
Лечебното заведение ще получи автоматизирана платформа за сепарация и култивиране на човешки клетки и рентгенов облъчвател на кръв
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи
Финансирането е предназначено за сестри акушерки, които учат за педиатрични грижи, анестезиология или психиатрия
Медицинските центрове не заменят общинските болници
Общински болници с лоши финансови резултати да бъдат преструктурирани обсъждат здравните власти със синдикатите. Как гледа на идеята общинските болници, попитахме д-р Неделчо Тотев.
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Реално обаче тя се състои от две операции, а здравната каса заплаща за една, казва доц. Петър Руев
България остава с висока детска смъртност
Липсата на всеобхватен неонатален скрининг, както и високият процент на цезарово сечение са сред рисковите фактори, показва доклад на Сметната палата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
Днес бе обнародвано решението на КС и той е подал заявление към Надзорния съвет на фонда за възстановяването му на поста
Да продължи остойностяването на труда ни
Българският лекарски съюз избра своя нов Управителен съвет. Какво свърши досегашният и какви са очакванията занапред. Останаха ли нерешени въпроси и кои са те. Това попитахме д-р Кирил Недялков. Той е председател на Районната колегия на съсловната организация в Плевен.
Продължаващото обучение да е улеснено
Ще настояваме да има реално остойностяване на лекарския труд, етичните комисии да имат повече права, казва д-р Николай Брънзалов
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС
Досега той беше заместник на д-р Иван Маджаров, който пък отсега нататък поема неговото място
СПРАВОЧНИК
Бихте ли се съгласили да бъдете донор и органите ви да спасят болни хора, ако изпаднете в мозъчна смърт?