Ражданията у нас паднаха под 50 000
Ражданията в болниците в страната продължават да намаляват. През 2023 г. те достигнаха 49 610 и за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на здравната каса.
Тенденцията за намаление на раждаемостта у нас не е нова. През 2017 г., когато „Индекс на болниците" започна да наблюдава тази дейност, ражданията в българските болници бяха 58 237 или близо с 9 хил. повече, като през годините постепенно намаляваха. За първи път през миналата година обаче те се оказаха под 50 хил. Безспорно основните причини за това не са здравни, а предимно социално-икономически, което вече започна да намира и политически отзвук – в края на миналата година властите заговориха за обявяване на борбата с демографските проблеми за национален приоритет. Дали обаче това ще се превърне в реалност тепърва ще стане ясно.
Къде
Броят на болниците, в които са се извършвали раждания през миналата година остава непроменен – 100. Продължават да са налице и огромните разлики в броя им в отделните лечебни заведения. Той варира от под 100 в някои болници в по-малките общини като Кубрат, Мадан, Омуртаг, Левски, така и в лечебни заведения областни градове като Пловдив, Ямбол, Сливен, София, до над 3 хил. Сред лечебните заведения с най-много раждания – над 2 хил., за поредна година са и най-големите АГ-болници - „Майчин дом", „Шейново" и „Надежда" в София, „Селена" в Пловдив. (Конкретните цифри за всяко лечебно заведение в страната може да видите в таблицата тук.)
Как
Няма особена промяна и в тенденциите при начина, по който се извършват ражданията. Процентът на естествените раждания малко е намалял и е паднал под 50, а тези с цезарово сечение са достигнали 51% от всички раждания срещу 48% през 2022 г. В отделните болници обаче делът на секциото отново е различен – той варира от нула до над 90%. Броят на ражданията с форцепс и вакуум е 442 срещу 498 през предходната година.
Смъртност
Процентът на ражданията с починали деца се запазва непроменен – 0.5%.Незначително увеличение се наблюдава при дела на новородените с тегло под 2500 грама, за които са полагани грижи – от 11.9 през 2022 г. на 12.3 процента през миналата.
Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.
Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
Няма структуриран подход към онкозаболяванията
Онкологични ръководства у нас няма
Държавата абдикира от контрола на болниците
69% от пациентите с онкологични заболявания доплащат
Средната сума на човек е била 1495 лв., което поставя сериозни финансови бариери пред достъпа до адекватна здравна помощ, показва изследване на "Индекс на болниците"
Онкологията се разрасна
През миналата година две болници са отворили нови отделения - по лекарствено лечение и по лъчелечение
17858 операции в неврохирургията
Въпреки че 115 болници са осъществявали някаква дейност в тази област, тя остава концентрирана в 15 центъра в страната
Ръст в ортопедичните операции
През миналата година те са били над 74 хиляди, с което почти догонват нивата отпреди пандемията
На демографията пречи политическата конюнктура
Ражданията в болниците през 2023 г. за първи път се оказаха под 50 000, показва анализът на „Индекс на болниците" върху данните на НЗОК. Защо се случва това, ще се промени ли негативната тенденция, попитахме доц. Спас Ташев.