12% ръст на инвазивната кардиология

12% е ръстът на процедурите в инвазивната кардиология у нас за една година. За сметка на това центровете, в които са извършвани са намалели с един. Това показват данните на здравната каса, които „Индекс на болниците" анализира.
106.8 хиляди са били процедурите в сферата на ионвазивнаат кардиология, които са извършени в страната през миналата година срещу 95.3 хил. през 2023 г. Увеличението е 12% и се дължи на усилията на лечебните заведения във всички направления – диагностика, лечение, поставяне на пейсмейкъри.
Над 45 хил. са процедурите в областта
предимно на диагностиката на сърдечно-съдови заболявания и ангина пекторис срещу над 42 хил. година по-рано. При лечението интервенциите са минали 53 хил. срещи 47 хил. през 2023 г., като процентът на спешността в различните болници варира от нула до над 50 на сто.
Сред регионите, в които се оформиха
най-големите центрове в сферата на инвазивната кардиология са София, Пловдив, Русе, Бургас, Плевен. През миналата година се наблюдава и увеличение на поставените пейсмейкъри, като тяхната бройка вече е достигнала 7296 срещу 5506 година по-рано.
За първи път през миналата година
се наблюдава намаление на центровете по инвазивна кардиология в страната. От 64 през 2023 г., през 2024 г. техният брой е станал 63. Без дейност по тази специалност е било едно от лечебните заведения в столицата – Втора градска болница. Данните за всички центрове може да видите тук.

Без изненади в ортопедията
Ръстът на операциите за година е в рамките на 7%, запазват се и основните центрове, където те се извършват

Пациентите в онкологиите се увеличават

Ражданията остават под 50 000

Неврохирургичните операции скочиха с 30%

Тромболизите се увеличават

Сърдечните операции растат заедно с клиниките

Нужна е регулация в системата
В момента здравеопазването в България е на маратонския принцип - всеки може да участва, казва д-р Асен Келчев

Трябва да се оценява качеството в онкологията
Защо българските пациенти с онкологични болести доплащат за лечението си, проблем ли е това, ясен ли е пътят им на лечение, има ли комплексност и качество в него. Това са част от въпросите, които отправихме към доц. Ася Консулова.

Инвитро процедурите без промяна в успеваемостта
За поредна година тя остава около 27% за финансираните от държавата, показват официалните данни
