Изследват антитуморното действие и на рапаните

В опитите не се използват психотропни вещества
от канабиса, категорична е доц. Угринова. Природното вещество канабидол обаче показва ясно токсично действие върху клетките, съизмеримо с това на синтетичните цитостатици. Пробите се правят върху три линии клетки-тумор в напреднал стадий, в начален и на здрави клетки, обясни доц. Угринова. На следващ етап екипът молекулярни биолози ще прави експерименти,
за да установи специфичното им действие и механизмите,
по които канабидиолът убива раковите клетки. Те изследват още антитуморното действие на т.н. хемоцианина, извлечен от градински охлюви и рапани. Учените ще се опитат и да установят и дали, ако например хората консумират охлюви, полезното действие се запазва. Предстои да се изследват екстракти от гинко билоба, мащерка, тинтява, коча билка, салвиа, българският ендемит Betonica bulgarica. Освен противотуморен ефект се търси още и влянието им върху инфекциозни и невродегенеративни заболявания .
Крайният резултат от пробите им може да бъде увенчан
със създаването на хранителни добавки. За това, обаче все още е рано да се говори. Именно това е и целта на националната програма БиоАктивМед. Новите продукти трябва да са биологично активни средства от природни източници като растения и бeзгръбначни животни. Институтът по молекулярна биология участва в научната програма заедно с други осем научни звена на БАН и пет университета.
Бюджетът на програмата е 5.9 млн. лв.,
а срокът за изпълнение - 4 години, до 2021 г. Това време не е достатъчно за създаване на лекарства, затова и програмата фокусира върху хранителни добавки. Идеята е да се разработят нови биологично активни вещества с антиинфекциозен и противотуморен ефект, както и срещу невродегенеративни заболявания. Целта е така да се подпомогне решаването на важни проблеми от глобален характер, стоящи пред здравните и социални системи, каквито са някои бактериални, вирусни, гъбични и паразитни инфекции, както и туморни и невродегенеративни заболявания.

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

EMA не пусна ново лекарство срещу Алцхаймер

ЕМА одобри инструмент с ИИ за чернодробни болести

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

Изградиха неовагина с иновативен метод

Откриха генетични промени при децата с рак
Те засягат големи участъци от ДНК и допринасят за развитието на 1-6 процента от солидните тумори в педиатрията

ЕМА препоръча четири нови лекарства
