Махат камъни от жлъчката през устата

В болницата се прилага и стандартната литотрипсия при големи камъни в жлъчните канали. Успеваемостта при нея обаче е по-ниска, освен това е доста травматична за пациентите, казва д-р Карагьзов. Болният трябва да прекара часове в литотриптера, докато се нанесат няколко серии от ударни вълни, които да разрушат камъните. През това време тече обезболяване във вените, а пациентът е буден и вижда, какво се случва. Успеваемостта за фрагментация е много по-ниска, докато с лазера и холангиоскопа е почти 100%, добавя д-р Карагьозов. Освен това при стандартната литотрипсия болният трябва да претърпи две интервенции с всичките им рискове – кръвоизливи, перфорация и др. С новия апарат процедурата е една и е много по-щадяща.
Друг вариант за вадене на големите камъни в жлъчните пътища е чрез механичното им разтрошаване под рентгенов контрол. В този случай камъкът се захваща с една специална кошница. Има уред, който затяга тази кошница, той се нарича външен литотриптер, и чрез него се упражнява механичен натиск върху камъка и той се раздробява, обяснява специалистът.
Освен големите, интервенционалните гастроентеролози вадят през устата на пациентите и малки камъни от жлъчните пътища. Те не са проблем и там не е нужно приложението на новия апарат. При тях се действа рутинно, влиза се с инструмент през устата до мястото, където се влива жлъчния канал в дванадесетопръстника, оттам се прониква в жлъчния канал с малки инструменти, казва д-р Карагьозов. След това се прави един малък разрез и камъните се вадят със специални кошници. Човекът е под упойка и се работи изцяло през естествен отвор, без разрези, без рани, добавя специалистът.
До камъни в жлъчните пътища могат да доведат редица причини. Сред тях са вродените фактори, индивидуалните свойства на жлъчния сок. Друга група са външните фактори като консумацията на повече мазни храни, наднорменото тегло. Но по-голямо значение имат факторите, свързани с генетиката, категоричен е д-р Карагьозов. Част от тях са вродено променена активност на някои ензимни системи, особеностите в обмяната на някои вещества – мазнини, холестерол и така нататък.
Камъните се срещат поравно сред мъжете и жените, макар и рядко те засягат дори децата. При малчуганите появата им се дължи на някакво друго заболяване - вродени анемии, които са свързани с повишен разпад на хемоглобина, наднормено тегло.
Симптомите за камъни в жлъчните пътища няма как да се сбъркат. Пациентът е със силна болка, с потъмняване на урината, казва д-р Петко Карагьозов. Ако се забави диагностицирането, се появява и жълто оцветяване на склерите. При острото състояние, когато камъкът напуска жлъчния мехур и навлиза в канала, най-често симптомите са бурни и драматични и водят болния в спешния център, обобщава той.
Ограничават оперирането на онкоболни в краен стадий
Отворените палиативни операции в онкологията все повече се ограничават и грижата за тези пациенти минава в нашата област, казва д-р Петко Карагьозов. Докато в миналото са оперирани пациенти със запушени жлъчни пътища от туморни образувания, сега това не се препоръчва. Вместо това им се слагат стентове, за да се възстанови проходимостта на жлъчните пътища. Същото е и при рака на хранопровода, който не подлежи на хирургия, когато е много напреднал, при запушванията на дванадесетопръстника, в някой случаи при запушване на дебелото черво, обяснява той. Идеята е онкологично болните пациенти в четвърти стадий да не претърпяват големи операции, обобщава специалистът. |

4-месечно бебе с рядка киста спасиха в „Токуда”

В "Токуда" конструираха пикочен мехур лапароскопски

Безплатно преглеждат бебета в „Токуда“

Безплатни прегледи на деца в Токуда за 1 юни

Аджъбадем взима Токуда и се слива със Сити Клиник

БЧК не участва с пари в купуването на Токуда
По този повод председателят на БЧК Христо Григоров даде интервю за Агенция „Фокус", което публикуваме дословно поради големия интерес към темата.

Редовни очни прегледи след 55

Токуда консолидира акциите си

Турски капитали стъпват на болничния пазар
Турски капитали навлизат на болничния пазар в България през тази година. Развитието на онкологията у нас и оставането на южната ни съседка извън ЕС са сред най-вероятните причини за това.