И Холандия стана част от MEGA
Още една държава стана част от проекта MEGA на ЕС за набиране на 1 милион генома до 2022 г. Преди броени дни подписа си под него сложи и холандската държава, съобщиха от ЕК.
С присъединяването на Холандия държавите, които членуват в проекта на ЕС, станаха 18. България е една от тях. Страната ни се присъедини към него през април с решение на Министерски съвет. Сред останалите държави, които са част от инициативата, са Австрия, Хърватска, Чехия, Кипър, Естония, Финландия, Гърция, Италия, Литва, Люксембург, Малта, Португалия, Словения, Испания, Швеция и дори Англия.
Идеята на проекта е Европа да
обедини усилия в набирането на достатъчно голяма база с генетични данни, за да може тя да послужи за развитие на науката и бизнеса. Тъй като държавите в общността са малки, по-добрият вариант за Стария Континент е присъединяването им в един проект.
Събирането на 1 милион генома ще
позволи да се извършват по-надеждни клинични проучвания на нови медикаменти и други терапии в здравеопазването. Това не само ще подсигури водещото място на Европа сред здравните разработки, но ще доведе и до по-добри възможности за превенция и персонализирано лечение, смятат от ЕК. Особено в сферата на онкологичните и неврологичните заболявания.
Иновация за хроничен риносинуит в УМБАЛ-Тракия
Спасиха двама чрез интервенция на митрална клапа
Имплантираха революционен електрод за физиологичен пейсинг
Първи стъпки за експертен център по сарком у нас
Сложиха баклофенова помпа на жена с МС
ВМА купува още два робота
В Урологията навлиза телехирургията
Европа още не е готова за ИИ в здравеопазването
9 от 10 държави нямат нормативна сигурност, за да го прилагат, финансовите бариери са другата основна пречка, показва доклад на СЗО
ЕМА одобри 10 нови лекарства