Искаме грижа за децата с хронични заболявания в яслите
.jpg)
Представители сме на сдружения, защитаващи правата и интересите на деца с различни увреждания, които посещават или имат желание да посещават детски заведения или училища, което обосновава нашия интерес от завеждането на настоящата жалба.
През 2016г в ДВ, брой 98 от 2016 г се обнародва приетото изменение и допълнение на чл. 120 от Закона за здравето /ЗЗ/, касаещо осъществяването на подпомагащи здравни грижи в здравните кабинети на детските заведения в сила от 01.01.2017г. А именно създаде се законова възможност в тях
да се осъществяват дейности по подпомагане на процеса
на наблюдение и лечение на деца с хронични заболявания, назначено от лекар от лечебно заведение.
Организацията и дейността на здравните кабинети в детските ясли, детските заведения и училища са уредени в Наредба № 3 от 27 април 2000 г. за здравните кабинети в детските заведения и училищата, Обн. ДВ. бр.38 от 9 Май 2000г., изм. ДВ. бр.83 от 10 Октомври 2000г., издадена от министъра на здравеопазването и в Наредба № 26 от 18 ноември 2008 Г. за устройсството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях, Обн. ДВ. бр.103 от 2 Декември 2008г., изм. ДВ. бр.24 от 31 Март 2009г., изм. ДВ. бр.36 от 10 Май 2011г., издадена от министъра на здравеопазването
Вече повече от година и половина от влизането в сила на промените в чл.120 от ЗЗ, представляваното от Вас министерство
не предприема каквито и да било действия
по приемане на промени на индивидуализираните по-горе две наредби, касаещи детските ясли, градини и училища в съответствие с промяна в ЗЗ.
Моля да имате предвид, че става въпрос за деца с хронични заболявания, които нямат друга пречка да посещават тези заведения, освен невъзможността сами да извършат т.нар. подпомагащи медицински грижи, които иначе извършват техните родители в къщи – напр. поставяне на инжекция инсулин, смяна на памперс, катетри при децата със Спина бифида, даване на медикаменти и/или други подобни действия, които не представляват каквато и да е трудност или прекомерна грижа от страна на медицинския персонал в съответното заведение.
На практика, въпреки че детските ясли, градини и училища в България са може би най-добре обезпечените откъм медицински персонал заведения в сравнение с другите страни-членки от ЕС, все още за децата с хронични заболявания, изискващи медицинска грижа
е обективно невъзможно да посещават ясли
и градини, а посещаващите училище деца се грижат сами за себе си, доколкото могат, без да разчитат на медицинска помощ.
Освен това Община Варна съвместно с Варненското дружество на лекарите по детска ендокринология от 4 години работи по създаване на система за грижа за децата с диабет в детските и учебни заведения, като досега никой не е проявил интерес към натрупания опит и не го е използвал за създаването на по-благоприятни условия за децата с хронични заболявания в страната.
Поради всички тези факти и аргументи, считаме, че е недопустимо да продължава незаконосъобразното бездействие по отношение децата с хронични заболявания и следва в незабавен порядък да се приемат промени в цитираните по-горе две наредби, които да уредят реда, задълженията и отговорността на медицинския персонал в детските ясли, градини и училища по отношение децата с хронични заболявания.
Сдружение Асоциация Хипофиза
Сдружение За инсулинови помпи
Сдружение Докосни дъгата
Сдружение Спина бифида и хидроцефалия
Фондация Живот със синдром на Даун
Сдружение Диабет, предиабет и метаболитен контрол

Искаме да отпускаме лекарства без рецепта

Ние ценим високо вашия труд

Да се вменява несъществуваща вина не помага

Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи

БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация

Честит празник, колеги!

Защо за нашите пациенти няма ваксини?

Спирането на плановите дейности в болниците е вредно

Джипитата ще имунизират всеки желаещ, ако има ваксини
