Спирането на плановите дейности в болниците е вредно
По принцип спирането на плановите дейности и плановите операции в болниците е архаична противоепидемична мярка и има
предимно историческо значение.
Нашите болници така или иначе прилагат контрол чрез тестове на входа и имат обособени структури за лечение на пациенти с Ковид, така че рискът от предаване на заразата вътре в болницата е сведен до абсолютния минимум. Твърдим, че от гледна точка на разпространението на коронавирусната инфекция, нашите болници
са най-безопасните места в страната.
Не може да става дори дума за сравнение с риска, на който са изложени хората в заведения, хотели, обществен транспорт, офиси на фирми и администрация и други, разрешени за посещение към момента места. Нещо повече – въведената диагностика при хоспитализация спомага за своевременното установяване на случаите на инфекция с коронавирус и адекватното насочване за лечение.
Както сме заявявали и по други поводи, Ковид не е нито най-разпространеното, нито най-смъртоносното заболяване, от което страдат хората в момента и
пренебрегването на всички останали заболявания
за сметка на него ще ни струва твърде скъпо, защото забраната ни пречи да извършваме своевременно диагностика и лечение на пациенти със сърдечно-съдови, стомашно-чревни, белодробни и всякакви други заболявания. В немалко от тези случаи отлагането на медицинската помощ може да има фатални последици за пациентите.
Подобни заповеди повече вредят, отколкото помагат, защото създават необоснован
страх у хората да търсят
и получават своевременно болнична медицинска помощ.
Искаме ясно да заявим, че при сегашния начин на финансиране, спирането на плановите дейности не води до финансови загуби за болниците. Позицията ни е обусловена единствено и само от грижата за нашите пациенти.
Призоваваме министърът на здравеопазването да отмени издадените вече заповеди и да насочи ограниченията там, където наистина ще имат ефект и няма да струват човешки животи. Призоваваме за разум и нека здравето на хората да не се превръща в разменна монета на предстоящите избори.
Искаме да отпускаме лекарства без рецепта
Ние ценим високо вашия труд
Да се вменява несъществуваща вина не помага
Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи
БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация
Честит празник, колеги!
Защо за нашите пациенти няма ваксини?
Джипитата ще имунизират всеки желаещ, ако има ваксини
Има универсален подход за подкрепа на фирмите