Трябват облекчения за джипитата в групова практика
В централния офис на НСОПЛБ постъпиха множество сигнали от цялата страна за възникнали сериозни проблеми в груповите практики (ГП) за ПИМП, свързани с усложнения в обработката на получената от НЗОК/РЗОК информация за одобрени/отхвърлени прегледи, актуална пациентска листа, одобрени/отхвърлени лица,за които трябва да се изплати разлика в потребителска такса и точни данни, въз основа на които да се разпределят средствата между участниците в ГП.
Обединяването на колеги в ГП, където това е възможно, би била положителна тенденция, чиято полезност е доказана в
европейската практиката. Но за целта, би трябвало да се създават облекчения в работата на ОПЛ, които желаят да създадат или да работят в ГП,а не затруднения.Част от решенията на проблемите, които могат да се реализират бързо (до началото на следващия отчетен период) и да облекчат колегите са:
1.При отчитането на груповите практики да се запази и за напред възможността за подаване на индивидуален отчет от всеки член на ГП, като НЗОК/РЗОК на базата на подадения ХМL и коригираната от НЗОК/РЗОК информация връща към ИМП информация (одобрен индивидуален месечен отчет)за всеки член на ГП. В момента се връща само общ за ГП одобрен отчет, както и обединени, но не и персонални за всеки член в практиката допълнителни данни.
2. Да се подава персонална информация към всеки ОПЛ за отпадналите диспансерни прегледи и движението на броя диспансеризирани пациенти групите с една, две или повече от две диспансерни диагнози. Информацията да съдържа идентификационни данни за пациента и най-вече причините за промяната, които в момента остават неизвестни или са трудно установими, което не позволява корекция, а задълбочава проблема. Това касае всички ОПЛ, независимо от вида на практиката-ГП или ИП.
3.Да се прецизира чрез указание за тълкувание съдържанието на т. 3 от ал.(1) на чл. 222„пациентска листа на ОПЛ" по следния начин „данните за пациентска листа на всеки ПЛ в ГП или ОПЛ в ИП за ПИМП по смисъла на т. 3 от ал.(1) на чл. 222 съдържат : брой ЗОЛ с непрекъснати здравноосигурителни права във всяка възрастова група-0-18; 18-65 и над 65 годишна възраст.
4. Към всеки ОПЛ (член на ГП) или регистриран като ИП да се подава ежемесечна информация колко пациенти отпадат от заплащане на разликата в дължимите суми за посещение при лекар по чл. 37, ал. 1 и 2 от ЗЗО и основанието за това.
Предлагаме да обсъдим тези проблеми и свързаните с тях детайли и да намерим работещо решение като проведем
съвместна среща в периода 29-31 май 2018г. в удобно за Вас и представители на съответния ресор в НЗОК време.
Надяваме се, че разумният диалог ще доведе до бързи и облекчаващи административната тежест в работата на ОПЛ решения.
23.05.2018 г.
С уважение!
София
Доц. д-р Любомир Киров, дм
(Председател на НСОПЛБ,
Национален консултант ОМ)
Ние ценим високо вашия труд
Да се вменява несъществуваща вина не помага
Да не „възкресяваме" излишни хартиени документи
БЛС пак срещу удължаването на протоколите
Ако не преглеждаме пациентите, състоянието им се влошава, мотивират се от съсловната организация