Лекари готови за едномоментна слухова имплантация
По време на обсъжданията
доц. Петър Руев от центъра при болница „Тракия" в Стара Загора обяви, че в лечебното заведение е въведен слухов неонатален скрининг чрез пилотен проект, който установява същата честота на увреждане на слуха при българските новородени, каквато е и в Европа.
Самата имплантация доц. Руев
определи като много сложна за хирургия, но уточни, че тя се понася леко от пациентите. „Ние сме готови да направим едномоментна имплантация на двете уши, но НЗОК отказва да я заплати", каза той.
По думите на ръководителя на
Катедрата по УНГ в ИСУЛ доц. Тодор Попов, центърът в болницата има опит с едни от най-сложните имплантации, при които децата са с вродени малформации на ухото и особени усуквания на кохлеата, което изисква умение за насочване на електрода към най-подходящото място.
Като проблем, той очерта
изоставането във физическото развитие на малките пациенти. На годинка те тежат колкото бебета на 4-5 месеца. Това, от своя страна, възпрепятства операцията, тъй се спазва изискването тя да се извършва при тегло минимум 7-8 кг. Доц. Дончо Дончев от ВМА обясни, че преди десетилетия в България случаите на увреден слух при деца са били много повече, отколкото в Европа, заради многото преболедували вирусен менингит.
Те обаче са намалели след
въвеждането на ваксината срещу хемофилус инфлуенца. Той посочи, че в кохлеарната имплантация вече успешно навлиза роботизацията. Тежки проблеми със слуха в Европейския съюз имат 8,2 на 1000 души население, едно до три новородени на 1000 са с частична или пълна глухота, а възрастните хора над 65 г., които чуват трудно 35 на 1000. Това съобщи ръководител на Центъра за кохлеарна имплантация в ИСУЛ проф. Диана Попова.
Тя допълни, че напълно глухите
българи са около 34 000. Специалистът припомни, че тази година се навършва четвърт век от първата такава операция у нас. Специалистът изтъкна, че най-добри резултати се постигат, когато се прави неонатален скрининг на слуха на новородените.
„Благодарение на него до 3 месеца
на детето може да се извърши ранна диагностика, до 6-месечна възраст да се прави слухова рехабилитация и до навършване на 1 годинка детето да бъде оперирано, като му бъде имплантиран кохлеарен имплант. Проблем е обаче, че не всички неонатологични отделения в страната разполагат с апаратура за скрининг на слуха. Първите апарати бяха дарение от „Българската Коледа", каза проф. Попова.
Учени от БАН създадоха човешка кожа
FDA одобри ново лекарство за шизофрения
Приложиха ИИ при операция от сколиоза у нас
Иновативното лечение на гръбначно изкривяване беше извършено в болница Аджибадем Сити Клиник Токуда