Той е за диагностика и терапия на мозъчно-съдови заболявания и се намира в УМБАЛ
Clinica.bg
press@clinica.bg
Първият център за лечение на инсулти бе открит официално днес. Той се намира в УМБАЛ "Света Анна", а на церемонията присъстваха здравният министър доц. Михаил Околийски и неговият заместник д-р Петър Грибнев.
Центърът бе изграден по НПВУ. Той трябва да е един от общо 23-те звена за модерно лечение на инсулти в страната, които трябва да се оборудват. Шест от тях са високотехнологични звена, които включват освен условия за правене на тромболиза, така и за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания.
Точно такъв е и центърът в "Св. Анна".
Засега обаче той е единственият готов. Останалите пет високотехнологични центъра трябва да са в „Пирогов" и УМБАЛ „Св. Иван Рилски" в София, в УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив, УМБАЛ „Д-р Георги Странски" в Плевен и УМБАЛ „Св. Марина" във Варна.
Успоредно с това в 17 областни
болници трябва да бъдат създадени центрове за диагностика на мозъчно-съдови заболявания. Те ще имат връзка в реално време с шестте високотехнологични строук центъра чрез специално създадена дигитална платформа.
За съжаление не е ясно дали всички
инвестиции ще могат да се реализират в срок, тъй като времето за НПВУ изтича това лято. Ако болниците и МЗ не успеят с изграждането на останалите строук-центрове, тогава или държавата ще плати средствата за тях, или просто няма да се направят.
Откритията са публикувани в Нейчър, те отварят врата към нови начини за измерване на ранното развитие на мозъка и биха могли да насочат към прецизни лечения, смятат учените
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм