Климатичната криза е проблем за 79% от българите
Данни на ЕК сочат, че европейският континент се затопля два пъти по-бързо спрямо останалата част на света. „Страната ни, като част от Югоизточна Европа, е сред най-уязвимите места на Стария континент. Големите пожари и наводнения все още ни заобикалят, но те предстоят и у нас, защото нямаме климатична граница, която да ни предпази.
В България
екстремните прояви на климата ще стават все по-чести", предупреди Борислав Сандов. Той припомни, че у нас все още няма специализирана техника за гасене на пожари от въздуха, както и специализирано звено за тази дейност. „Ако не предприемем действия, свързани с адаптацията към климатичните промени, ще натрупаме загуби, които няма да можем да компенсираме", предупреди експертът.
Учредителят на
сдружение „Горичка" Магдалена Малеева пък посочи проучване на Европейската инвестиционна банка, според което 79 % от българите възприемат климатичната криза като сериозен проблем. Половината от тях смятат, че вече са засегнати от нея, а скептиците са едва 6 на сто. Според нея тези промени не са само екологични, но и икономически и дори демографски.
„За десет години
Националният експертен съвет по изменението на климата е заседавал само четири пъти", заяви Тодор Тодоров от сдружение "За земята". По думите му държавата ни е претърпяла провал в климатичните политики. „Всеки път, когато имаше наводнения или горски пожари, местните власти се оправдаваха сточно с климатичните промени.
През останалото
време, когато е време за превантивни мерки, такива не бяха взети", каца още той.
От "Коалиция за климата" са единодушни, че са необходими реални политики за адаптация и овладяване на глобалното затопляне от страна на управляващите и че можем да загубим доста средства за борба с климатичните промени. А ЕК е изчислила, че 1 евро, вложено в мерки за климатична адаптация, спестява 14 евро за погасяване на щетите впоследствие.
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев
Климатът ни става като в Северна Гърция
Учените да кажат за климатичните промени
Жегата – тихият убиец
Според британските експерти светът още не взема насериозно проблема с увеличаващите се топлинни вълни
Топлинният удар прилича на летен грип
Пийте повече айрян, сокове, вода, избягвайте спортуването в горещините и не яжте много, съветват специалистите