„Здравни мигранти” на протест
„Статутът на пациентите е доведен дотам, че за да могат да оживеят, е необходимо да емигрират", заяви Тодор Мангъров, председател на асоциация „Пулмонална хипертония". Той обясни, че от 2017 има два отказа от клиниката във Виена с мотива, че България не е член на Евротрансплант.
„Питахме защо няма договор.
Чакам някой да каже защо така се случи", каза той. Мангъров допълни, че имало откази и от страна на Германия. „Защо? Не зная, мога само да гадая, че става дума за забавено плащане от МЗ към клиниките. За да откаже една клиника да работи има затруднение в комуникацията", заяви още той. На протеста беше и вдовица, загубила съпруга си, който не дочакал за трансплантация.
Заместник–министърът на здравеопазването Бойко Пенков потвърди, че договорът с клиниката във Виена бил прекратен, но България не дължи пари на лечебното заведение. Той добави, че осем страни са членове на Евротрансплант и
„пазели органите за техните граждани".
Пенков добави, че е започнала акция за спасяване на положението, заедно с шефката на Агенцията за трансплантации д-р Марияна Симеонова и външно министерство.
„Имаме гаранция - изпратено е писмото, че с Австрия ще се продължи договорът. А междувременно, за да не рискуваме живота на нито един пациент имаме кореспонденция с Франция и Англия", каза от своя страна Симеонова. По думите ѝ до две седмици се очаква положителен отговор и от клиниката във Виена да поеме български пациенти. От Евротрансплант на свой ред потвърждават, че за годините България е подала осем органа повече от броя на пациентите, които са трансплантирани, което означава, че към момента могат да бъдат извършени трансплантации.
"Както те се притесняват, така и ние се притесняваме като ръководство. За най-спешните случаи създаваме организация,
използваме и МВнР, и нашите посланици.
Другото, което правим, е в две наши болници създаваме необходимата организация за обучение на медици, които да осъществяват и трансплантацията на бял дроб", коментира по-късно и здравният министър Кирил Ананиев.
Според зам.-министър Бойко Пенков дългосрочното решение на този проблем е развиването на дейността и обучението на кадрите в болница „Лозенец" и в УМБАЛ „Св. Екатерина", които имат лиценз за трансплантация на сърце и бял дроб. „Имаме изключително кадърни хора, имаме база и това нещо трябва да започне да се случва в най-близко време и в България", допълни още зам.-здравният министър.
Две донорски ситуации за седмица
Четирите трансплантации са успешни
Както clinica вече писа, те бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ „Св. Марина"
Нова донорска ситуация
Стефан и Максим Иванови с награда от ИАМН
Tрансплантация на двоен бял дроб с Да Винчи
1787 са процедурите с донорски яйцеклетки
Те са 12% от всички опити за асистирана репродукция при 20% средно за света, обявиха експертите