Д-р Аспарух Илиев: Хантавирусът няма да предизвика нова пандемия
Ето какво пише още той във Фейсбук:
"Гризачите могат да са траен носител (хем да имат имунитет, хем на носят вируса). Обикновено се заразяваме чрез вдишване на заразени капчици, частици от изпражнения/урина на животни. Затова и селскостопански райони, както и райони с голямо количество гризачи с достъп до жилищата са особено податливи.
Симптомите най-често са грипоподобни, след което настъпва увреда на бъбреците с частично или пълно спиране на урината, склонност към кървене (затова и се наричат "хеморагични (кървящи) трески").
Бъбречната увреда, загубата на течности и евентуално кървене могат да са особено опасни за хора с хронични болести и по-възрастни. При някои пациенти протичането е леко, при други - сериозно. След оздравяване обикновено бъбречната функция се възстановява.
На туристическия кораб, който се споменава по новините, има предимно по-възрастни пътници. Там особеното е, че явно се наблюдава по-голямо предаване от човек на човек, което не е нечувано, но е доста рядко. Не бих изключил и наличието на гризачи на кораба, както и заразени храни.
Ханта-инфекциите не са нетипични за Европа, годишно имаме между 1500 и 5000 описани случаи. Основното е да спазваме добра лична хигиена, мием хранителните продукти, ограничаваме достъпа на гризачи до жилищата, а в случай на работа в хамбари, складове, земеделска работа е добре, ако е по-прашно, да ползваме маска за лице".
Превенцията на фокус в ЕК
764.4 милиона евро ще се отпуснат за проекти в подкрепа на здравословния начин на живот
Още 300 млн. за сектора в плана за устойчивост
Служебният кабинет е заложил в коригирания вариант 982 млн., като основната част е за болници, последната дума е на Парламента
Ваксинационният щаб става постоянен орган
Между 50 и 60 млн. лв. ще струват шестте хеликоптера, които купуваме за спешна помощ
Що е то „зелен паспорт"?
Без ДДС за антибиотици и маски
Мярката включва и други предпазни средства срещу КОВИД, целта е да се увеличи ефикасното изразходване на евросредствата, казват от ЕК
Шарка и западнонилска треска превзеха ЕС
Тази година Старият континент стана арена на почти непознати за него болести. Шарката от години беше овладяна, а западнонилската треска оставаше екзотика, нещата обаче се промениха.
Обсъждат бюджета на ЕС в петък
Над 700 млн. евро се предвиждат за здраве и безопасност на храните