Шарка и западнонилска треска превзеха ЕС

Тази година Старият континент стана арена на почти непознати за него болести. Шарката от години беше овладяна, а западнонилската треска оставаше толкова голяма екзотика, че почти никой европеец освен инфекционистите не подозираше за съществуването й. Нещата обаче се промениха.
Остро повишаване на случаите на западнонилска треска и шарка, отчете тази седмица европейският офис на СЗО за 2018 г. Общо 401 случая на екзотичната болест са докладвани до средата на август на Стария континент. Сред тях има и 22 смъртни инцидента. Най-засегнатите държави са Сърбия (126), Италия (123), Гърция (75), Румъния (31). Всички тези региони са имали подобни случаи и предишни години, никога обаче в такива размери. Според здравните експерти вирусът може да достигне до края на годината и в държави, където досега не е бил. Основната причина за това пък се оказват климатичните промени. Високите температури в съседките на България през тази година, както и многото дъждове, последвани от суша създават идеални условия за разпространението на комарите, които пренасят вируса, отчитат здравните експерти.
Кой е в риск
Най-застрашени от заразата са хората, които често пътуват в региони с болестта. Добрата новина е, че в повечето случаи хората не развиват симптомите на западнонилска треска. Те се проявяват само в 20% от заразените. Тези хора могат да получат главоболие, температура, възпалено гърло, мускулна слабост. Инфекцията е най-опасна за бременните и по-възрастните хора, при които може да доведе до неврологични усложнения, като менингит и енцефалит. Подобни проблеми обаче има само в 1% от заразените. За съжаление засега ваксина срещу инфекцията няма. Единственият вариант да се предпазите е като внимавате да не ви хапят комарите. А това означава да носите дрехи с дълги ръкави и да ползвате репеленти, съветват експертите.
Шарка навсякъде
Над 41 000 деца и възрастни са се заразили с шарка в Европа за първите шест месеца на 2018 г., отчитат от СЗО. Тази цифра е много по-висока от всички предишни години. Между 5273 и 23 927 е варирал броя на болните от 2010 досега и то за цяла година, казват експертите. Най-много случаи има в седем държави – Украйна, Франция, Гърция, Италия, Русия, Сърбия и Грузия. Там заболелите са над 1000, като само в Украйна те са над 23 000. Смъртни случаи има във всяка от тези държави, като най-много – 14, те са в Сърбия, допълват експертите.
Добрата новина е, че шарката може да бъде спряна. За целта хората просто трябва да се имунизират. Това обаче означава ваксини да има 95% от населението, добавят експертите. За съжаление има определени региони и групи от населението, където този процент е едва 70. В това отношение страната ни може да се похвали с добри резултати благодарение работата на здравните медиатори, чиято професия вече ще се регламентира и в закона за здравето. Мерки за подобряване превенцията и от двете заразни заболявания пък експертите на СЗО ще обсъждат в Италия тази есен.

Морбили се повиши с мигрантския поток

Пик на RSV-вируси в страната
Леко увеличение има и на коронавируси, но не и на КОВИД, а грипът остава без промяна, показват изследванията на отпадните води

Противогрипните мерки паднаха навсякъде

Грипната епидемия подмина София

Няма класическа епидемия от грип

Хасково отмени грипната епидемия

11 области в грипна епидемия

Видин спира присъственото училище

И Видин в грипна епидемия
Мерките влизат в сила от понеделник, тя ще продължи до 26 януари, няма да има ваканция за учениците
