Meдицина

Един зъб изпили ли се, след време загива

20-11-2017 14:22
Няма възрастово ограничение за поставяне на импланти, но при хора с диабет и рак не е трябва да се поставят, казва доц. Желю ДимовЕдин зъб изпили ли се, след време загива
Веса
Караоланова
vesakaraolanova@gmail.com
Темата за поставянето на протези при възрастните хора стана обект на доста внимание през последните дни. Докато стане ясно дали касата ще задели достатъчно пари за тях, в столичната болница „Св. Анна" започнаха да поставяне на импланти. Кога се налага слагането им, по-добри ли са те от протезите, за кого са подходящи, попитахме ръководителят на Клиниката по лицево-челюстна хирургия и отоларингология в лечебното заведение доц. Желю Димов.

Поставянето на импланти засега не се поема напълно от здравната каса. Когато се осъществява в „Св. Анна" обаче ще излиза по-евтино на пациентите, тъй като лекарите имат пътека, по която фондът да финансира поне дейността.

Същественото е, че хората ще плащат само импланта, а хирургичните манипулации ще бъдат по съответната клинична пътека, за което ще плаща НЗОК, обяснява доц. Желю Димов. По думите му най-важното е, че всички дейности по поставянето на имплантите се провеждат в болнично заведение и винаги при необходимост може да бъде потърсена консултация и от друг специалист. Освен това, ако е необходимо манипулацията да бъде извършена под обща анестезия, тя е под контрола на лекар анестезиолог.



Д-р Желю Димов е началник на Клиниката по лицево-челюстна хирургия в УМБАЛ „Св. Анна", София. Професионалната си кариера изгражда в "Пирогов", където работи цели 35 години. Започва кариерата си като стоматолог "по разпределение" в град Тервел и село Спасово. През 1978 г. се прехвърля в ІV Градска болница, а две години по-късно започва работа в Отделението по лицево-челюстна хирургия на Пирогов. Специализирал е в Мюнхен и Москва.

Така пациентът е застрахован. Разбира се, не е за пренебрегване и фактът, че цалото процедура ще му стравя няколко пъти по-евтино, отколкото, ако я провежда на частно, защото пациентът плаща само за имплантите.


Възрастови граници за поставянето на импланти няма


Те са подходящи и за млади, и за стари хора, на които им липсва част от съзъбието и е много трудно да им се постави т.нар. мост, казва доц. Димов. Той пояснява, че при направата на мостови конструкции при младите хора, обикновено трябва да се изпиляват и здрави зъби. "А един здрав зъб изпили ли се, наруши ли се емайловата му покривка, той след време загива", казва лекарят. При поставяне на импланти не е необходимо да бъдат изпилявани съседни зъби, защото се работи само на мястото на липсващия зъб. Имплантът се забива в самата кост.


Челюстната кост на всеки човек обаче не винаги


е подходяща за поставяне на имплант. Доц. Димов обяснява, че не са редки случаите, при които на пациента му липсва кост от челюстта. Тогава можем да му вземем собствена кост от друго място и да я имплантираме в челюстта, обяснява специалистът. Ако например пациентът е с парадонтит, в клиниката се прилагат специални методи на "подсилване" на костта. Едва след това се започва работа по поставянето на зъбния имплант.

Подобна е процедурата, ако е необходимо, и при имплантиране на горен зъб. Тогава се извършва т.нар. синус лифт, което означава подплатяване на синуса със собствена кост (подплатяване на алвеоларните гребени)


Противопоказания за имплантиране


на зъби може да са само някои хронични заболявания. Сред тях са сърдечносъдовите, диабета, болестите на кръвообращението, проведена химио- и лъчетерапия, онкологични заболявания. Затова преди пристъпване към манипулация, се извършва преглед на пациента, при необходимост се прави консултация със съответния специалист, задължително се назначават кръвни изследвания, както и Ro-графии и компютърен томограф на областта, в която липсват зъби.

След като тази подготовка е направена пре всеки пациент, за ден бихме могли да работим с 4 до 5 пациента, казва ръководителят на клиниката. В момента се прави списък на хората, които са пожелали за ди сложат импланти в "Св. Анна" и есипът на клиниката работи по подготовката на всеки един пациент.


След поставянето на импланта


е задължително да се спазва повишена хигиена в устната кухина (миене на зъбите след всяко хранене, плакнене на устата със специален разтвор, който за различните пациенти може да е различен). В първите 5 до 7 дни се предписват и антибиотици.

В зависимост от вида на поставените импланти, след седмица или след 2-3 месеца може да се вземе мярка за поставяне на постоянните липсващи зъби и възстановяване на съзъбието, обясняма доц. Димов.


6 606 дентални лекари в НЗИС

6 606 дентални лекари в НЗИС

Започва Фаза 3 на изграждането на с-системата, с фокус върху системите за проследяване движението на лекарствата с цел елиминиране недостига, казват от Информационно обслужване
Надяваме се новите цени  да влязат в сила от 1 септември

Надяваме се новите цени да влязат в сила от 1 септември

Преговорите по НРД за дентални дейности приключиха, чакаме решението на Надзорния съвет на НЗОК, ние от БЗС вече мислим за бюджета за 2024 г., казва д-р Николай Шарков
Пак няма готовност за е-отчитане на зъболекарите

Пак няма готовност за е-отчитане на зъболекарите

Все още има някои дефекти, затова въвеждането да стане с гратисен период от 3 месеца, през който всички дейности да се заплащат, предлагат от БЗС

Европейците с най-болни зъби

Европейците с най-болни зъби

Всеки втори от възрастното население има орални заболявания, показват най-новите данни на СЗО

Месец на денталната профилактика на децата

Месец на денталната профилактика на децата

Той ще се провежда Пловдив и започва утре с празника "Красива усмивка", съобщиха от Медицинския университет в града
Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите

Пак отлагат е-отчитането за зъболекарите

1 май е датата, която предлагат от НЗОК в отговор на недоволството на медиците, че няма готовност в НЗИС

Е-отчитането ще ни създаде повече работа

Е-отчитането ще ни създаде повече работа

Още не съм наясно, как то ще започне от 1 февруари, ще ни трябват и два – три дни да влезем в час, да тестваме и коригираме нещата, казва д-р Георги Габровски
Електронизацията при зъболекарите напредва

Електронизацията при зъболекарите напредва

От „Информационно обслужване" са потвърдили, че имат готовност през март и денталните дейности да се отчитат в НЗИС

160 000 деца със силанти

160 000 деца със силанти

Новата Национална програма за профилактика на оралните заболявания ще е до 2026 година

Базите за специализации са недостатъчни

Базите за специализации са недостатъчни

Д-р Николай Шарков беше избран отново за председател на Българския зъболекарски съюз. По кои приоритети ще работи, ще стигнат ли парите по линия на НЗОК в условията на инфлация и какво се случва с програмата за оралното здраве на децата, разказва той за читателите на clinica.
1 2 3 4 »
Банер
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Смятате ли, че правителството ще спре ненужното увеличение на болници и легла, както обеща?

Ноември 2023 Предишен Следващ