Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

- Моят дисертационен труд е посветен на изследването на „Кариес стациониращ ефект на сребърните съединения в детска възраст" и по-конкретно, работя върху създаването на иновативен продукт Нано-сребърен флуорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение за спиране на кариеса в ранна детска възраст, тъй като това е един голям проблем. Съвременната детска дентална медицина се стреми към профилактика, ранна диагностика и навременно лечение на кариеса, за да не се стига до усложнения.
- Как ще се извършва това иновативно лечение по-конкретно?
- Това е продукт, който се аплицира върху зъбите на децата, които имат начален кариес и благодарение на неговите добри свойства, кариесът бива спиран. Това е едно от предимствата на сребърните съединения, че те могат да спрат развитието на кариеса и неговата прогресия.
- Тоест говорим за лечение на кариес при децата без те да изпитват болка?
- Да, тук не се използват зъболекарски машинки, зъбите не се изпиляват, а само се намазват, децата не изпитват никаква болка. Цялата процедура протича комфортно и бързо и това също елиминира и денталния страх, който е голям проблем в детска възраст.
- Има ли достатъчно данни, че това лечение ще бъде ефективно в не по-малка степен от традиционното инвазивно?
- В момента проектът се намира в клиничен етап, в който събираме пациенти и доказваме клинично доброто действие на новия метод. Вече са направени лабораторните изследвания, които категорично доказват, че продуктът има много добър ефект. Текат и клинични проучвания, които потвърждават нашите резултати от лабораторните изследвания. Тук трябва да отбележим, че неоперативно лечение, което е в основата на моя дисертационен труд, може да бъде приложено само при начални кариеси. Когато кариесът вече е прогресирал и има т.н. дупки по зъбите, за жалост подобно лечение няма как да бъде приложено и в този случай вече няма как да избегнем зъболекарската машинка.
- Казахте, че в основата на лечението са свойствата на наносребърният флуорид. Какви са те?
- Това е продукт, който има антибактериални, реминерализиращи свойства, благодарение на наличието на флуорни йони и на наносрербо. Екологичният метод е, че самите наноструктури са създадени по зелен метод с екстракт от зелен чай, което го прави от една страна икономически изгодно, тоест потенциалното приложение за пациентите ще бъде доста бюджетно и от друга страна чрез това екологично синтезиране не се замърсява природата, не се използват никакви токсични, химични материали за синтеза на тези наночастици.
- Споменахте, че те всъщност се намазват по зъбите на децата. Те безцветни ли ще бъдат?
- Разтворът, с който намазваме зъбите, не води до оцветяване. Това е едно от предимствата на този нов продукт, тъй като всички сребърни съединения, които се използват в момента за подобен тип лечение имат един недостатък, а именно, че оцветяват зъбите в черно. Но, благодарение на уникалната нано структура на продукта, който се аплицира върху зъбите, няма оцветяване. Така че имаме едно ефективно решение, което е и естетично.
- За какъв период от време този продукт престоява върху зъбчето на детето?
- Намазвайки зъбите с разтвора, самите съставки на продукта се инкорпорират в структурата на зъбите. Каква е продължителността на действието тепърва ще се уточнява. За момента това, което получаваме като резултати от клиничните проучвания е, че може би ще се налага апликация на този продукт в рамките на периоди между три и шест месеца, като тук вече трябва да се отчитат фактори като индивидуалното състояние на пациента и риска от кариес. Не може да сложим всички пациенти под общ знаменател за това какъв период ще е нужен за апликация, но може би ще е между от един до два-три пъти годишно.
- Оптимист ли сте, че този метод би могъл да навлезе в денталната практика и кога би могло да се случи това?
- Разработването на научен труд, особено в областта на медицината е доста дълъг, сложен и трудоемък процес, който изисква не само научна отдаденост, но и финансови инвестиции. В този смисъл развитието на един научен труд не е просто въпрос на идеи и експерименти, а и на сериозна подкрепа. Науката изисква достъп до специализирано оборудване, лабораторни анализи, висококачествени материали и консумативи. Нещата се случват бавно, но все пак има прогрес. За момента сме оптимисти, че може би до година-две може да се създаде продуктова линия за професионална и лична грижа, но за момента се фокусираме само върху професионалната употреба, тоест само от медицински лица. Но има потенциал за в бъдеще. Когато приключат и клиничните изследвания и публикуваме резултатите, наистина има възможност този продукт да се ползва като основа и за продукти за домашна орална грижа.
- Основното предимство на продукта е децата да не изпитват болка при начален кариес. Това би ли облекчило вашите колеги – лекарите по дентална медицина?
- Със сигурност. Работата с деца е предизвикателство и огромна отговорност. Детската дентална медицина не е просто лечение на зъби, тя е изграждане на доверие, създаване на навици и поставяне на основата за едно здраво и безстрашно отношение към денталната грижа. Затова е изключително важно децата да посещават редовно зъболекар, защото профилактиката е най-доброто лечение. Идеята е да не се стига до големи усложнения, които причиняват болка, стресират децата и създават дискомфорт по време на престоя им в дентален кабинет.
- Какво точно представлява стипендията, която сте получили за докторския си труд?
- Фондация „Карол Знание" дава възможност за подкрепа на иновативни научни разработки и всъщност спечелването на тази докторантска стипендия е огромно признание за моя труд и стимул да продължа с още по-голяма мотивация към завършване на моя проект и внедряване на резултатите в клиничната практика. Докторантската стипендия представлява финансова подкрепа и средствата от нея ще бъдат използвани целенасочено за доразвитието на моя научен проект и неговото приложение в клиничната практика.
- А на каква стойност е стипендията?
- Стипендията е 10 000 хил. лв., която се получава на равни месечни вноски.
- Към момента вие практикувате ли като зъболекар или сте се посветили на науката?
- Науката и практиката вървят ръка за ръка. Да, практикувам. В момента съм асистент в Катедрата по детска дентална медицина , тоест преподавам на студенти от втори до пети курс специалността „Детска дентална медицина". Паралелно с това съм редовен докторант и специализант в Катедрата и работя и в частна практика, когато не съм в университета. Няма как да се отдам само на науката, трябва и практика.
- Как бихте оценили денталното здраве на българина и в частност на децата?
- Бих казала, че има какво да се желае, но това, което ме радва е, че все повече хора започват да осъзнават важността на оралното здраве и наистина обръщат все по-голямо внимание. Винаги на моите пациенти много подробно обяснявам колко е важно да се ходи редовно на профилактични прегледи, да има правилна орална хигиена, здравословни хранителни навици, за да може да има превенция и да не се стига до развитието на различни заболявания в устната кухина.
- Какви са вашите планове за развитие в професионален план?
- В професионален план желанието ми е да приключа успешно моя дисертационен труд. В момента бих казала съм по средата на този дълъг и труден, но много интересен път. И стремежът ми е да се развивам в областта на детската дентална медицина и да работя с деца. Искам и да изкажа благодарност на моя научен ръководител проф. д-р Ани Белчева за напътствията, доверието, подкрепата, които са от съществено значение за напредъка на моя докторантски труд. Също така се гордея, че съм възпитаник и част от академичната общност на МУ-Пловдив и се надявам с работата си да допринеса за неговите научни постижения като университет. И не на последно място искам да благодаря на фондация „Карол Знание", която дава възможност на млади учени да реализират идеите си и да превърнат науката в практика.

Още 16 нови лекарства в ЕС

Kакво трябва да знаем за подаграта
Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване

ИСУЛ представи нова операция за глаукома

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Всеки спорт е добър за детското развитие

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Увеличават се репродуктивните проблеми
Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

ИАМН проверява смъртта на дете при зъболекар

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия
