Иновации

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

15-04-2025 06:10
Наносребърният флуиорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение, казва д-р Антония Паланкалиева Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка
Мила
Мила
Мишева
mila.misheva@gmail.com
Дентален лекар от Медицински университет – Пловдив спечели вота на журито в конкурса за годишната докторантска стипендия на фондация „Карол Знание". Името й е д-р Антония Паланкалиева. Тя е асистент, специализант и редовен докторант в Катедра по детска дентална медицина на Факултет по дентална медицина. Повече за нейния научен труд, как на практика може да се използва и какви са предимствата на новия метод за лечение, разказва тя.
 - Д-р Паланкалиева, вие спечелихте престижната докторанстка стипендия за иновативно неинвазивно лечение на кариес при деца. Защо се спряхте на тази тема за вашия дисертационен труд?

- Моят дисертационен труд е посветен на изследването на „Кариес стациониращ ефект на сребърните съединения в детска възраст" и по-конкретно, работя върху създаването на иновативен продукт Нано-сребърен флуорид, който е разработен по екологичен метод и неговата основната цел е да предложи безопасно минимално инвазивно решение за спиране на кариеса в ранна детска възраст, тъй като това е един голям проблем. Съвременната детска дентална медицина се стреми към профилактика, ранна диагностика и навременно лечение на кариеса, за да не се стига до усложнения.

- Как ще се извършва това иновативно лечение по-конкретно?

- Това е продукт, който се аплицира върху зъбите на децата, които имат начален кариес и благодарение на неговите добри свойства, кариесът бива спиран. Това е едно от предимствата на сребърните съединения, че те могат да спрат развитието на кариеса и неговата прогресия.

- Тоест говорим за лечение на кариес при децата без те да изпитват болка?

- Да, тук не се използват зъболекарски машинки, зъбите не се изпиляват, а само се намазват, децата не изпитват никаква болка. Цялата процедура протича комфортно и бързо и това също елиминира и денталния страх, който е голям проблем в детска възраст.

- Има ли достатъчно данни, че това лечение ще бъде ефективно в не по-малка степен от традиционното инвазивно?

- В момента проектът се намира в клиничен етап, в който събираме пациенти и доказваме клинично доброто действие на новия метод. Вече са направени лабораторните изследвания, които категорично доказват, че продуктът има много добър ефект. Текат и клинични проучвания, които потвърждават нашите резултати от лабораторните изследвания. Тук трябва да отбележим, че неоперативно лечение, което е в основата на моя дисертационен труд, може да бъде приложено само при начални кариеси. Когато кариесът вече е прогресирал и има т.н. дупки по зъбите, за жалост подобно лечение няма как да бъде приложено и в този случай вече няма как да избегнем зъболекарската машинка.

- Казахте, че в основата на лечението са свойствата на наносребърният флуорид. Какви са те?

- Това е продукт, който има антибактериални, реминерализиращи свойства, благодарение на наличието на флуорни йони и на наносрербо. Екологичният метод е, че самите наноструктури са създадени по зелен метод с екстракт от зелен чай, което го прави от една страна икономически изгодно, тоест потенциалното приложение за пациентите ще бъде доста бюджетно и от друга страна чрез това екологично синтезиране не се замърсява природата, не се използват никакви токсични, химични материали за синтеза на тези наночастици.

- Споменахте, че те всъщност се намазват по зъбите на децата. Те безцветни ли ще бъдат?

- Разтворът, с който намазваме зъбите, не води до оцветяване. Това е едно от предимствата на този нов продукт, тъй като всички сребърни съединения, които се използват в момента за подобен тип лечение имат един недостатък, а именно, че оцветяват зъбите в черно. Но, благодарение на уникалната нано структура на продукта, който се аплицира върху зъбите, няма оцветяване. Така че имаме едно ефективно решение, което е и естетично.

- За какъв период от време този продукт престоява върху зъбчето на детето?

- Намазвайки зъбите с разтвора, самите съставки на продукта се инкорпорират в структурата на зъбите. Каква е продължителността на действието тепърва ще се уточнява. За момента това, което получаваме като резултати от клиничните проучвания е, че може би ще се налага апликация на този продукт в рамките на периоди между три и шест месеца, като тук вече трябва да се отчитат фактори като индивидуалното състояние на пациента и риска от кариес. Не може да сложим всички пациенти под общ знаменател за това какъв период ще е нужен за апликация, но може би ще е между от един до два-три пъти годишно.

- Оптимист ли сте, че този метод би могъл да навлезе в денталната практика и кога би могло да се случи това?

- Разработването на научен труд, особено в областта на медицината е доста дълъг, сложен и трудоемък процес, който изисква не само научна отдаденост, но и финансови инвестиции. В този смисъл развитието на един научен труд не е просто въпрос на идеи и експерименти, а и на сериозна подкрепа. Науката изисква достъп до специализирано оборудване, лабораторни анализи, висококачествени материали и консумативи. Нещата се случват бавно, но все пак има прогрес. За момента сме оптимисти, че може би до година-две може да се създаде продуктова линия за професионална и лична грижа, но за момента се фокусираме само върху професионалната употреба, тоест само от медицински лица. Но има потенциал за в бъдеще. Когато приключат и клиничните изследвания и публикуваме резултатите, наистина има възможност този продукт да се ползва като основа и за продукти за домашна орална грижа.

- Основното предимство на продукта е децата да не изпитват болка при начален кариес. Това би ли облекчило вашите колеги – лекарите по дентална медицина?

- Със сигурност. Работата с деца е предизвикателство и огромна отговорност. Детската дентална медицина не е просто лечение на зъби, тя е изграждане на доверие, създаване на навици и поставяне на основата за едно здраво и безстрашно отношение към денталната грижа. Затова е изключително важно децата да посещават редовно зъболекар, защото профилактиката е най-доброто лечение. Идеята е да не се стига до големи усложнения, които причиняват болка, стресират децата и създават дискомфорт по време на престоя им в дентален кабинет.

- Какво точно представлява стипендията, която сте получили за докторския си труд?

- Фондация „Карол Знание" дава възможност за подкрепа на иновативни научни разработки и всъщност спечелването на тази докторантска стипендия е огромно признание за моя труд и стимул да продължа с още по-голяма мотивация към завършване на моя проект и внедряване на резултатите в клиничната практика. Докторантската стипендия представлява финансова подкрепа и средствата от нея ще бъдат използвани целенасочено за доразвитието на моя научен проект и неговото приложение в клиничната практика.

- А на каква стойност е стипендията?

- Стипендията е 10 000 хил. лв., която се получава на равни месечни вноски.

- Към момента вие практикувате ли като зъболекар или сте се посветили на науката?

- Науката и практиката вървят ръка за ръка. Да, практикувам. В момента съм асистент в Катедрата по детска дентална медицина , тоест преподавам на студенти от втори до пети курс специалността „Детска дентална медицина". Паралелно с това съм редовен докторант и специализант в Катедрата и работя и в частна практика, когато не съм в университета. Няма как да се отдам само на науката, трябва и практика.

- Как бихте оценили денталното здраве на българина и в частност на децата?

- Бих казала, че има какво да се желае, но това, което ме радва е, че все повече хора започват да осъзнават важността на оралното здраве и наистина обръщат все по-голямо внимание. Винаги на моите пациенти много подробно обяснявам колко е важно да се ходи редовно на профилактични прегледи, да има правилна орална хигиена, здравословни хранителни навици, за да може да има превенция и да не се стига до развитието на различни заболявания в устната кухина.

- Какви са вашите планове за развитие в професионален план?

- В професионален план желанието ми е да приключа успешно моя дисертационен труд. В момента бих казала съм по средата на този дълъг и труден, но много интересен път. И стремежът ми е да се развивам в областта на детската дентална медицина и да работя с деца. Искам и да изкажа благодарност на моя научен ръководител проф. д-р Ани Белчева за напътствията, доверието, подкрепата, които са от съществено значение за напредъка на моя докторантски труд. Също така се гордея, че съм възпитаник и част от академичната общност на МУ-Пловдив и се надявам с работата си да допринеса за неговите научни постижения като университет. И не на последно място искам да благодаря на фондация „Карол Знание", която дава възможност на млади учени да реализират идеите си и да превърнат науката в практика.


Още 16 нови лекарства в ЕС

Още 16 нови лекарства в ЕС

Две от тях - за мускулна атрофия и рак на жлъчния тракт, получават условно одобрение на по-малка база данни заради това, че има незадоволени нужди от терапия 
Kакво трябва да знаем за подаграта

Kакво трябва да знаем за подаграта

Правилна диета, упражнения и терапия могат да облекчат симптомите на това хронично заболяване

ИСУЛ представи нова операция за глаукома

ИСУЛ представи нова операция за глаукома

По време на симпозиум за нея разказаха офталмолозите д-р Нора Великова и доц. Борислав Кючуков
Платформа разпознава първите признаци на стреса

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Тя би могла да бъде много полезна както на самите лекари, които са сред професионалистите с най-високи нива на стрес и бърнаут, така и на пациентите им, казва проф. Юлияна Йорданова
Всеки спорт е добър за детското развитие

Всеки спорт е добър за детското развитие

Спортът стана необходимост за доброто физическо развитие на детето. Как обаче да изберем най-подходящия, когато и на какви оплаквания да обърнем внимание и да заведем малчугана на детски ортопед, на какъв период трябва да се осъществяват прегледите, каква е профилактиката на костите и ставите в зряла възраст. Това попитахме д-р Стефан Церовски. Той е ортопед в УСБАЛ по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев" в Горна Баня.
„Тракия

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Тя съкращава оперативното време и дава възможност за много по-висока прецизност при гинекологични операции
Увеличават се репродуктивните проблеми

Увеличават се репродуктивните проблеми

Продължителното седене при мъжете има негативен ефект, затова много засегнати са ИТ-специалисти и шофьорите, казва доц. Мария Юнакова

ИАМН проверява смъртта на дете при зъболекар

ИАМН проверява смъртта на дете при зъболекар

За случая съобщи МВР през уикенда, малко преди смъртта на 5-годишния пациент е била поставена упойка
Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Преди три месеца д-р Михаил Михалев, извършва първата такава процедура за лечение при 51-годишна жена, а преди две седмици на мъж на 70 години, съобщиха от болницата
Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

С тях се идентифицират пациентите, които биха имали най-голяма полза от терапията, парадоксално е, че не се плащат от НЗОК, казва д-р Жасмина Коева-Балабанова
1 2 3 4 5 ... 116 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Одобрявате ли намалението на таксата за болничен престой на един лев?

Април 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм