България с добър достъп до иновативни терапии

България се оказа с добър достъп до иновативни терапии на фона на 36 държави в Европа. Страната ни е в първата половина на класацията по брой реимбурсирани лекарства, които са получили маркетингови разрешения в периода 2020 г. - 2023 г. Това показва изследване на Европейската асоциация на иновативните компании (EFPIA). Като цяло обаче оттам отчитат негативни тенденции в достъпа до нови терапии в целия ЕС.
Общо 173 са новите терапии, които са били одобрени по централизираната процедура в Европа от 2020 г. до края на 2023 г. и са получили достъп до пациентите в различни държави към началото на 2025 г. На практика това означава, че вече се плащат с публични средства или от здравни фондове. В Българя от началото на тази година се реимбурсират 91 от тях или 53% от всички.
По този показател преди нас
са само 13 държави, сред които първи са Германия, където се плащат 90% от всички иновативни терапии, Италия - 83%, Австралия - 82%. След нас обаче се нареждат 22 държави в Европа, като на опашката са Турция с 3%, Македония - 8%, Босна и Сърбия с по 9%. Средно за ЕС процентът на новите терапии, които се реимбурсират е 46.
Положението за България се
оказва още по-добро, ако се проследи процента на иновативните терапии, до които пълен достъп чрез финансиране с публични средства имат всички пациенти. Така от 14-то място, страната ни се оказва на осмо, като 42% от всички 173 терапии се покриват напълно от НЗОК или МЗ. Първенци по този показател отново са Германия - с 90%, и Италия - със 75%, а на трето място е Люксембург - с 58%. Напрактика единствената негативна забележка за страната ни е, че листата на касата с нови лекарства се обновява веднъж годишно, но това е с оглед на финансовата предвидимост.
Въпреки че данните за страната ни
този път са положителни, като цяло в анализа на EFPIA се отчитат негативни тенденции за достъпа на новите терапии до пациентите, като цяло в Европа. 46% от одобрените лекарства в Европа са били достъпни за пациентите през миналата година срещу 48% през 2019 г. Само една трета от терапиите са били налични за всеки пациент в нужда срещу 42% през 2019 г. За сметка на това процентът на финансираните с ограничения се е покачил от 6 на 17 процента за същия период. Средният период за започване на реимбурсация на терапията след пускането й на пазара е бил 578 дни, като най-кратък е в Германия - 128 дни, а най-дълъг в Португалия - 840 дни, отчитат от EFPIA. У нас срокът е 768 дни.

75 стимулации на проводната система в "Тракия"

Над 230 хил. с достъп до протоколите за лекарства

Кой защитава интересите на българските лекари - очаквайте отговорите

Верификацията оздрави веригата за доставка на лекарства
Вече над шест години българската система за верификация работи успешно, Каква е равносметката от въвеждането й, всички субекти ли я ползват, изсветли ли фармацевтичния пазар, какво да очакваме на него, попитахме Илияна Паунова.

Студенти проучват ИИ в денталната медицина

Aктуализират формулата за цените на лекарства за инфекциозни болести

НЗОК очаква 270 млн. дефицит от болниците

Възобновяват доставките на онколекарство

Тръгна контролът на лекарствата в реално време
