Мозъчната смърт у нас реално не се регистрира

- Не. Със сигурност не е реалистично. Данните от цял свят показват, че броят на пациентите, които са починали от мозъчна смърт, са около 2-3 процента от всички починали в лечебните заведения.
- Екстраполирано към България, това какво означава това в цифри?
- За миналата година по консервативни изчисления с 2%, броят е малко над 600.
- С какво си обяснявате тази голяма разлика и защо толкова много хора остават неоткрити?
- Те не остават неоткрити, а нерегистрирани, много малко хора от тях наистина са неоткрити. Екипите в лечебните заведения са изключително наясно, че този човек е мъртъв, че мозъкът му е загинал и той не може да бъде излекуван. Това, което се случва с него след това, не е лечение, а поддръжка като цяло.
Причините да се случва това са комплексни. Миналата година направихме едно проучване сред лекари в интензивните отделения и ги питахме защо се случва това. Повече от половината отговориха, че едната причина е липсата на ясна процедура, по която да става регистрирането на мозъчната смърт. Само че ясна процедура не липсва в страната, тя е разписана, но няма такава в самите лечебни заведения. Другата основна причина е засзастраховането. Въпреки че за медицината е напълно ясно, че този пациент е починал, за пред обществото е възприета практиката „лекуваме до последно". Факторите за това са липсата на опит, както и притеснение каква ще е реакцията на близките, страхът, че няма да повярват, че човекът е починал. Според някои е по-лесно да изглеждаш, като „спасител", който прави „всичко възможно". Факт е, че интензивните отделения са относително затворени структури, хората нямат достъп до тях, няма прозрачност и всички тези фактори играят своята роля.
Не бива да подценяваме и нормативните ограничения. В България оценяването на мозъчната смърт може да се прави в краен брой болници - около 30. Във всички останали, ако един човек почине, лекарите нямат юридическото правото да установят наличието на мозъчна смърт. Причината е, че в Наредба 14 (за медицинските критерии и реда на установяване на смърт) е записано, че това се прави само в лечебни заведения, в които се вземат тъкани и органи. На практика има едно недопустимо обвързване на установяването на смъртта от лекар с даряването на органи и тъкани, което е неетично и не е добра медицинска практика. Чисто формално би могло да се организира привеждането на един такъв пациент в друго лечебно заведение, но това не се прави.
- Ако всички лечебни заведения отчитат мозъчна смърт, ще има ли повече донори?
- На мен много ми се иска да не се обвързват двете теми. За да бъде трупен донор, човек, разбира се, трябва да е в мозъчна настъпила неговата смърт. Лечебните заведения имат задължението да отчитат починалите пациенти, но когато смъртта се установява по неврологични критерии има някои особености. В някои малки или специализирани болници, каквито са тези по АГ например, това би се случило крайно рядко - веднъж на няколко години. Но дори те трябва да са длъжни да отчитат тези пациенти и да ги трансферират в по-големи лечебни заведения, разполагащи с възможност да бъде поставена точна диагноза. Тоест, трябва да има задължение лечебните заведения, които не могат да диагностицират мозъчна смърт, защото нямат нужните условия - неврохирургия, неврология, образна диагностика, интензивно отделение на високо ниво, да преведат пациента в по-големи лечебни заведения, които могат да правят това. Ако една болница не разполага с условия да диагностицира мозъчна смърт, при пациент който отговаря на критериите, това означава и, че не би могла да полага оптимални грижи за него в случай, че е жив. Най-накрая - установяването на мозъчната смърт е част от добрата грижа за пациента в края на неговия живот. Това е така, най-малкото, защото преминавайки през процедурата за регистриране на това състояние, понякога се оказва, че човекът все още е жив, а допълнителните изследвания могат да допринесат за по-доброто лечение.
- И все пак - това доколко би помогнало за повишаване на донорските ситуации?
- Установяване на мозъчната смърт е задължителна предпоставка, за да може един човек да стане донор, заедно със съгласието на неговите близки и отсъствието на медицински противопоказания. В скорошно изследване ИАМН показа, че поне 40% от хората са съгласни за това. Ако от гореспоменатите 600 човека махнем половината, като неподходящи по медицински причини, 40% са 120 човека, които посмъртно биха искали да станат донори или при сегашното съотношение поне 240 трансплантации за година. За сравнение за миналата година има 32 трансплантации.
- Смятате ли, че има икономически проблеми да не се отчитат случаите на мозъчна смърт?
- Да., В Наредба 13 от 2021 г., освен че се обвърза установяване на мозъчна смърт с донорството, както и заплащането на дейността зависи от съгласието на близките да дарят органите на починалия. Не знам на кого му е хрумнало да го направи, защото това е неетично. Ние сме сигнализирали, че има такъв проблем, но досега няма решение.
- При положение, че болниците не са стимулирани икономически да отчитат мозъчната смърт, получават ли финансиране за държането на този починал пациент в болницата от другаде?
- Да, тези хора реално са умрели, но юридически не са, в здравната система те се водят за живи и здравната каса продължава да заплаща техния престой. Най-често по Кпр3, което средно е около 920 лв. на ден.
- След като колегата ви знае, че този пациент е мъртъв, той оказва ли му медицинска помощ за тези 920 лв.?
- Реално пациентът няма нужда от медицинска помощ, защото той е починал. Нормалното нещо, което трябва да се направи е това състояние да бъде проверено по правилата и стандартите и да се каже - ето, този човек е починал. Ако ние не изясняваме състоянието му и продължаваме да симулираме лечение, това не е добра практика.
- Тоест, рисковете в този случай са от една страна да се пропусне някой жив човек, от друга - болницата да усвоява средства без смисъл?
- Да, така е. Болниците не усвояват някакви огромни средства, защото все пак има и разходи. Но този пациент заема мястото за друг човек, който наистина има нужда от лечение. С него се ангажира и персонал, а знаем, че има недостиг на кадри. Освен това той е предразположен за развиване на ВБИ и т.н. Това са редица проблеми, които остават нерешени.
- Защо това се допуска да стане и къде е контролът?
- Трудно ми е да кажа. Това, което липсва, е добрата грижа за пациента в края на живота. , От години в България нямаме стандарт за интензивно лечение, няма и стандарт за палиативни грижи. Тоест, грижата в края на живота у нас не е на нужното ниво. Върху нея трябва да се работи.
За контрола още миналата година изисквахме данни. Всяка болница е длъжна всеки месец да подава отчети към РЗИ с броя на починалите хора, включително и на тези с мозъчна смърт, но реално тя може да се установява само от донорските бази. Оказа се, че има доста области в страната, където изобщо не може да се установи мозъчна смърт поради липсата на компетентно заведение, има и региони, където това може да се прави, но пак не се случва. На практика в случай на мозъчна смърт, в половината от областите на страната, хората не научават истината за това, кога е починал техен близък. Защо институциите не са проявявали интерес в тази насока и не са установили причините, трябва тепърва да се разбере.
- Вие и колегите ви, които работите по тази тема, ще инициирате ли промени, за да се решат проблемите?
- Това вече е направено и то не само от нас. Бяха отправени предложения и беше обърнато внимание, че има недопустимо обвързване на мозъчната смърт с донорството, което превърна установяването на смъртта в заложник на това трансплантациите. Отговор засега няма.
- ИАМН има идея да се свържат електронните системи на НЗОК, НЗИС и тяхната, за да се видят потенциалните случаи на мозъчна смърт, това ще има ли резултат?
- Не знам какво точно имат предвид. Начинът, по който е установена смъртта не се отбелязва в информационната система. Ако не се въведат допълнителни критерии, не би имало резултат. В момента няма регламент, по който всяка болница да отбелязва как е установена смъртта, всяко лечебно заведение решава само. Освен това, голяма част от информацията която има отношение за състоянието на пациента не се подава към НЗИС в реално време, а след изписването му. Затова трябва да има допълнителни изисквания, иначе няма да има ефект.
- Ако трябва да обобщим, кои са най-важните промени, за да може всички случаи на мозъчна смърт да се отчитат?
- Най-важното е да се раздели мозъчната смърт от донорската практика. Мозъчната смърт трябва да се установява винаги като медицински факт и диагноза. Установяването ѝ трябва да бъде и финансирано, а не трябва да остава като тежест на болниците, защото са си свършили работата.
- Има ли всяко лечебно заведение възможност да установи мозъчна смърт?
- Не. Това се прави от лечебно заведение с интензивно отделение, компютърен томограф (скенер), ЯМР, възможност за конвенционална ангиография, както и ако има подготвени лекари за това. Тези болници, които не разполагат с подобни условия трябва да трансферират пациентите към по-големи, но за целта е нужен ясен регламент. Трябва да има и органи, които да контролират качеството на работата по установяването на мозъчна смърт.
- Вероятно това трябва да са ИАМН и НЗОК, която финансира процедурата за пациенти, които не са с установена мозъчна смърт?
- Да, но ИАМН и НЗОК не знам дали разполагат с нужния кадрови потенциал. Те обикновено проверяват дейността по документи, нужно е да има лекари, които работят това и биха могли да анализират дейността на лечебните заведения. Целта не бива да е налагане на санкции, а гарантиране на високото ниво на медицинската грижа на което всички се надяваме.

Maйка дари бъбрек на сина си

Три нови трансплантации

34 случаи на мозъчна смърт за миналата година

ИАМН продължава с обученията за трансплантации

Три нови трансплантации

Майка дари бъбрек на дъщеря си

Донорството не е политически залог

БЛС подкрепя ръководството на ИАМН

Исканията за смяна в ИАМН се политизираха
След пациентските организации и ПП-ДБ призовава министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов да освободи директора

Правим регистър за пациенти с мозъчна смърт
По този начин искаме да видим какви са потенциалните донори в страната от всички лечебни заведения, казва Иванка Динева