От трагедията до комедията на лекарските грешки

Съмнения за погрешна диагноза, неправилна терапия или отказано лечение са най-честите причини за завеждане на дела от пациентите. Доказателство за това са не само случаите, които стават публично достояние и получават широк обществен отзвук, но и тези, които остават скрити зад вратите на съдебната зала.
Пациент с рак на белия дроб в напреднал стадий
е герой на едно такова дело, което завършва с присъда за болницата. Случаят прилича поразително на трагичния инцидент със Спас Добрев, който наскоро взриви обществото. И в него мъж с тежко заболяване – терминален стадий при рак, търси спешна помощ в болница, но не я намира и си отива от този свят. Линейката закарала пациента в състояние, в което туморът бил „прорастнал към всички съседни тъкани и органи, с изливане на кръв и възпалителна течност в гръдната кухина и сърцевата торбичка", пише в документите по делото. При пристигането му в болницата най-страшен за живота му бил каридологичния проблем - събирането на възпалителна течност и кръв в сърцето, което довело до смъртта му. Според съда и законите в страната ни лекарите е трябвало да извадят събралата се кръв чрез операция. Пациентът обаче престоял в спешното отделение близо два часа без да получи никаква помощ и умрял.
Никога не можем да бъдем сигурни дали след операцията
мъжът е щял да оживее, както и колко време. Може би лекарите са спасили живота междувремеенно на други хора, които са имали по-голям шанс да живеят. Но това не отменя факта, че не са помогнали на този човек. Според съда това задължение не се отмена и от факта, че той е бил терминално болен. Защото въпреки това е имал право на своевременна медицинска помощ. За съжаление хора в състоянието на този мъж или това на Спас Добрев са нежелани пациенти, защото излизат скъпо на всяка болница, здравната каса не плаща повече за лечението им в тези случаи, а финансирането за палиативни грижи е пренебрежимо малко.
Не винаги обаче делата, които се завеждат,
са за толкова знакови инциденти, нито пък завършват с осъдителна присъда за болниците. В повечето случаи – над 50%, съдът смята, че претенциите на пациентите или техните близки са неоснователни. Типичен пример за това е и случаят на възрастна жена, която завела дело срещу болница за рехабилитация заради това, че се наранила в термалния басейн, в който се лекувала. Според жената горещата вода в басейна е причинила изгарянето, а служителите в болницата не са спазили правилата за безопансност и сигурност. При внимателно изследване на фактите и обстоятелствата по делото обаче, се установило, че горещата вода пуснала самата пациентка, като развила кран, с който трябвало да работят само служителите на болницата. Лекарите не носят отговорност, ако пациентите не спазват вътрешния ред и установените правила за безопасност, както е в случая, се казва в решението на магистратите в този случай.
В съдебната зала се оказва и, че границата между
трагичното и комичното често е прекалено тънка. Два куриозни случаи илюстрират това твърдение прекрасно. В единия от тях служител в болница обърква самоличността на два трупа на възрастни жени. Размяната установили близките едва по време на ритуала по погребението. Шокът бил огромен и дъщерята на починалата жена завела дело, по време на което съдиите заявили, че болницата не е изпълнила задълженията си по установяване на самоличността на починалите пациенти и е причинила огромен стрес на близките.
При другия инцидент медицинска сестра от малък град погрешно съобщила на близките, че техният роднина е починал. На следващия ден хората разстроени отишли в болницата да приберат тялото на "починалия", но с облекчение установили, че е жив. Съдът обаче отхвърлил иска на набедения за мъртъв пациент с мотивите, че стресът от лошата новина е преживян от неговите близки, а не от него самия.
Че добрата дума отваря врати, а лошата ги затваря
се оказва, че е принцип напълно преобърнат в медицината. Заради нелюбезното отношение на лекарите към пациентите много често вратите на съдебната зала се оказват широко отворени за тях. Типичен пример е едно от делата, на чийто сюжет за пореден път могат да завидят дори гении на разказа като Чехов или Селинджър. При този случай пациентът чува, че страда от фатална диагноза в коридора на болницата. Лекарите му обяснили, че при лечение ще живее шест месеца, а без да се лекува му остава много малко време. Човекът отказал терапия и започнал да урежда делата си преди да почине. Оказало се обаче, че поставената диагноза е била грешна и той оживял, след което завел дело срещу болницата. По време на процеса оабче се установило, че в определения случай е възможно да се постави неправилна диагноза, въпреки положените усилия на лекарите. Съдът обаче осъдил лечебното заведение заради това, че медиците не са съобщили по подходящ начин диагнозата и предстоящото лечение, както и прогнозата. Според магистратите случката в коридора е била нехуманна и не е съответствала на добрата медицинска практика, нито на изискванията на Етичния кодекс на лекаря.
Трагични или комични, случаите, за които се завеждат дела
за лекарски грешки на година са около 40 и броят им ще расте според всички експерти в бранша. Освен, ако здравната реформа и моралът в обществото ни не направят рязък завой към по-добро. А дали това е възможно, зависи от всеки от нас!

Съдят лекарка за фалшиви рецепти

Сезираха ИАМО за опасен гинеколог

И болницата във Враца е на ръба
МЗ ще търси начин да увеличи работещите в Спешна помощ, заяви министър Николай Петров

Пропуските на колегите не са били фатални

Наказват две болници заради Спас Добрев
Линейката се е забавила заради кадровия дефицит в системата, казват от агенция „Медицински одит"

ВМА без нарушения при жената със сепсис
Вътрешната проверка на болницата показа, че са спазени всички правила, казаха ВМА

Завели сме 240 дела за лекарски грешки

Тази седмица казват за Спас Добрев
Предварителните резултати от проверката на Медицински одит се очаква да са готови още в началото й

Пациентите срещу протеста на Пирогов
Винаги сме подкрепяли спешната болница, но сега са нарушени правата на хората, казват от „Заедно с теб"
