И болницата във Враца е на ръба
„Фактите са ясни, въпросът е какво можем да направим оттук нататък. Отделно от това лечебното заведение има над 12 млн. главници, към това не са прикачени лихвите, по които са подписвани договорите, които са с по 11% наказателна лихва", каза проф. Петров. Засега обаче не е ясно какви мерки може да вземе държавата, за да стабилизира състоянието на своите лечебни заведения. Опитите на властите от години до момента да подобрят положението на болниците в Ст. Загора, Ловеч или други градове се оказват напълно безуспешни.
Здравният министър обеща мерки и за попълване
на кадровия дефицт в Спешна помощ. Причината за това стана случаят със Спас Добрев, при който се оказа, че линейката е закъсняла заради липсата на екипи.
„Това, което може да се промени, е да бъде запълнен съставът на екипите за спешна помощ. В момента няма желаещи да работят при тези кошмарни условия и при това заплащане, въпреки че от една-две години започна поетапно повишаване на възнагражденията, но като място за работа, центровете за спешна помощ продължават да бъдат непривлекателни", заяви министър Петров. Той обясни, че по разчети само за София са необходими 30 екипа, а в деня на инцидента дежурни са били 12.
Въпреки че сигналът е идентифициран като „код червено"
и по стандарта за спешна помощ линейката би трябвало да пристигне до 8 минути, тя е била на адреса след час и двадесет минути. Затова на ЦСМП – София също ще бъде наложена административна и финансова санкция. Както вече стана ясно, санкции ще има и за УМБАЛ „Св. Иван Рилски", и за УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов". Причината е, че първата болница не е отразила коректно в документацията преждевременното напускане на пациента, а втората, защото не го е прегледала и приела.
Лекари в Пловдив върнали 120 хил.
Спасиха родилка с рядка болест
Мартина и бебето й - Мария Михаела, се чувстват добре и вече са си вкъщи, съобщиха от Майчин дом
Махнаха 6 кг тумор от корема на жена
Сложната хирургична интервенция бе извършена от проф. Ангел Учиков в УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив