Интервю

Автомати за лекарства - само в аптеките

10-02-2025 10:00
Очакванията ни от управляващите са да продължат да работят в посока на консенсусно приетите и заложени цели в Национална здравна стратегия, казва Димитър Маринов Автомати за лекарства - само в аптеките
Clinica.bg

press@clinica.bg

Днес - на 10 февруари, Българският фармацевтичен съюз навършва 18 години от основаването си. Какви са очакванията на съсловната организация от новата власт, какво се променя с контрола над лекарствата в реално време, защо искат промени във финансирането на аптеките за медицински изделия и лекарства с протоколи, попитахме маг. фармацевт Димитър Маринов. Той е председател на БФС.

- Маг. фармацевт Маринов, поискахте заплащане за медицинскките изделия по НЗОК, както и по-високо финансиране за лекарствата с протокол, защо?

- Миналата година променихме заплащането за отпускането на рецептите, така че касата да може да прогнозира разходите си, като той стана 15% от стойността на рецептата, но не повече от 25 лв. Една голяма група - медицински изделия и диетични храни обаче, остана без никакво заплащане. Там няма такса, нито каквото и да е заплащане за тази дейност и това трябва да се промени. Една друга група, за която сме заложили промени са лекарствата с протокол, където аптеките получават 6 лв., а самите лекарства са стотици и хиляди лева. Там по изчисление на НЗОК надбавката на аптеките е под процент и аптеките, въпреки желанието си, нямат възможност да ги отпускат, защото трябва да вземат кредит, за да заредят тези продукти, тоест отпускането им не е просто про боно, а коства финансов ресурс, който трябва да се осигури за сметка на други продукти, от които аптеката се издържа, а накрая фармацевтът получава 6 лева. Затова искаме тези две групи да станат 15% от стойността на рецептата, но не повече от 25 лв. Така общите разхдои на касата за годината за рецепти ще стане 80 млн. лв. или ще се повиши с 30 млн. в сравнение с миналата година.

- Какво се променя с контрола над предписването и отпускането на лекарствата по каса в реално време?

- Напрактика и аптеките, и лекарите ще започнат да подават отчет към касата в реално време, като това ще става автоматично през софтуера. Така че не се променя съществено нещо нито при лекаря, нито при фармацевта. Досега лекарите отчитаха дейността си веднъж месечно, а аптеките на 15-дневен период, сега това ще става автоматично след всяко изписване или изпълнение на рецепта. Така касата ще може да извърши контрол над изпълнението на изписването и отпускането буквално секунда след това. Така пациентът ще бъде сигурен, че всичко, което му е изписал лекарят е наред и в аптеката няма да го върнат за корекция обратно при лекаря, който вече може и да е извън кабинета, а аптеките ще са сигурни, че всичко, което отпускат на пациента, е проверено от касата и няма да бъде отказано от заплащане заради бюрократични изисквания. Тоест, касата ще прави превантивен контрол в реално време, за което настояваме от години.

- И това няма да доведе до допълнително натоварване на някого по веригата, защото е автомаична, нали така?

- Да, идеята е цялата тази дигитализация, която развиваме вече години, да сработи.

- Новият контрол ще помогне ли за ограничаване и на евентуални злоупотреби с лекарства, които реимбурсира касата?

- Това вече е невъзможно, откакто има задължителна верификация, касата теоритечно не може да плати един продукт два пъти и срещу всяко плащане има реално отпускане. Ако един пациент получи лекарство, което е платила касата, дали той ще го приема или ще го качи някъде за продажба, е друга тема, но то няма как да влезе обратно във веригата на лекарствоснабдяването. Тоест, веднъж отпуснато лекарство и платено от НЗОК, то може единствено да се използва от пациента, но не може да бъде повторно платено или отпуснато.

- Постоянно говорим за недостиг на лекарства, доколко голям е този проблем, имате ли такива сигнали?

- По принцип няма как по всяко време, във всяка една аптека, да е налично всяко едно лекарство, това е утопия. Временно ограничаване на достъпа винаги може да има, въпросът е какви мерки се вземат това да не се случва. БФС е предложил вариант, при който да е гарантиран достъпа на пациента, като той избира аптеката, в която да му се достави лекарството. Фармацевтът, ако няма лекарството, го завява през СЕСПА, поръчката няма как да се скрие. От своя страна аптеката вижда наличностите в складовете и заявява лекарството към конкретен склад, а търговецът го доставя задължително, след като го има. Това гарантира достъпът на пациента до избрана от него аптека и той е този, който взима решение. По този начин аптеките трябва да се конкурират помежду си с добро обслужване, професионализъм и отношение към пациента, а складовете с бърза и навременна доставка, така че да бъдат избирани от аптеките. Така ще се гарантира, че всеки пациент с рецепта от лекар, ще има гарантирана доставка и достъп до лекарството без да налага да обикаля в търсене.

- Предполагам, че сте предложили промените в последния проект на ЗЛПХМ, имате ли идея дали ще се гледа в парламента?

- В парламента има проект на "Възраждане", който има текстове за поставяне на автомати за лекарства и няма нищо общо с промените на МС, които са минали съгласувателна процедура в ЕК, но не са входирани.

- Трябва или не трябва да има продажби на лекарства чрез автомати и по какъв начин?

- В закона в момента ясно е регламентирано къде може да се постави автомат, при какви изисквания и какви продукти могат да се заредят в него. Твърдо смятаме и вярваме, че автомати извън аптеките не трябва да има. Автомати извън аптеките биха довели до затварянето на действащи аптеки, което би влошило още повече достъпа до лекарства. Освен това те ще доведат и до злоупотреби, каквито данни вече имаме от всички държави, либерализирали законодателството си в тази посока.

- Какви са злоупотребите?

- Става дума за нерационална лекарствена употреба, когато лекарствата се използват за какво ли не, често не по предназначение и в опасни количества, дози и продължителност, а това води до негативни последици, които са много опасни за пациентите и по-скъпи за последващо лечение. Всяка десета чернодробна недостатъчност в САЩ се дължи на свръхупотреба на парацетамол. Всички за опасните предизвикателства в някои социални мрежи с лекарства без рецепта, които в България се приемат за безобидни, а те не са.

- Какви са очакванията ви към управляващите?

- Очакванията ни са да не правят необмислени действия и да продължат да работят в посока на консенсусно приетите и заложени цели в Национална здравна стратегия 2020-2030 г., които да повишат достъпа до лекарства. Сред тях е разписан и точно този канал за гарантирана доставка на лекарства в избрана от пациента аптека, също така аптеките да виждат наличностите в складовете, да има стимули се отварят аптеки там, където има нужда, а не да се говори за мобилни аптеки или за автомати, защото те ще намалят на практика достъпа до лекарства. И тук искам да обясня какво означава достъп до лекарства, защото малко се спекулира с това поянтие. Той се състои от 4 задължителни условия.

Първо лекарственият продукт трябва да е регистриран в страната, което означава, че трябва да има достатъчно условия компаниите да го правят, а не да се изтеглят от страната по маркетингови причини. Второто условие е, след като е регистриран в страната, лекарственият продукт да е наличен, някой да го е внесъл. Друго важно условие е лекарственият продукт да е на поносима за пациента цена или ако е много скъп, да е реимбурсиран, така че да може да се ползва. Четвъртото условие е да има аптеки и магистър фармацевти, които да го отпуснат по всички нормативни изисквания и добри практики с подходящата консултация и контрол. В България има твърде много аптеки, но те са неравномерно разпределени, и достатъчно магистър-фармацевти. Ние сме единственото медицинско съсловието, което се увеличава и подмладява, тоест, ние нямаме проблем с наличието на специалисти. Проблемът е, че ние имаме страшно много аптеки, на трето място по брой на глава от населението в ЕС, след Гърция и Кипър, но при нас те са неравномерно разпределени.

- Какво е решението на това разпределение?

- Решението тук е методиката на НЗОК, която стимулира откриването им в места без икономически смисъл, но с пациенти, които се нуждаят от тях. Това е хубавото на методиката, че е стабилна и се самоконтролира, защото дава целево финансиране, макар и не голямо за тях, а колкото повече стават тези аптеки, стимулите намаляват, защото общото финансиране се запазва. Тоест, когато станат много аптеките, стимулът намалява за всяка една, а бюджетът на НЗОК няма да бъде засегнат. Затова ние настояваме тази методика да се запази в бюджета и ако може да се увеличат средствата за нея.

- Колко аптеки се разкриха благодарение на нея?

- За цялата 2024 г. има 6 новоткрити аптеки в отдалечени райони, 4 нови аптеки в труднодостъпни населени места, 15 аптеки са станали денонощни (вече са общо 34 аптеки в 14 области, ръст 44% за миналата година), като вече има денощни аптеки работещи с НЗОК в (Сливен, Плевен, Кърджали и Благоевград). Има нови договорни партньори, което не означава задължително нови аптеки, както казах ние имаме твърде много аптеки, но по-важното е, че голяма част от аптеките започнаха да изпълняват повече дейности по здравна каса, които преди не са извършвали. 148 аптеки са единствени изпълнители на една или повече дейности на територията на общината, в която са ситуирани, като 41 от аптеките са нови договорни партньори за тези дейности. Благодарение на методиката това става тенденция и този, който е работил само с една група лекарства, сега е започнал да работи и с протоколни, и с медицински изделия, диетични храни и т.н., което значително подобравя достъпа до лечение в България.


Публично-частно здравеопазване в ход

Публично-частно здравеопазване в ход

Велинград е четвъртият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Разширяват вноса на неразрешени лекарства

Разширяват вноса на неразрешени лекарства

Да могат да се поръчват от онкологични центрове и ведомствени болници, както и не само за лечение, а и за профилактика, предвижда проект за промени на МЗ
БЛС свиква събор на 17 май

БЛС свиква събор на 17 май

Той ще е 78-ми по ред и ще е извънреден, на него съсловната организация ще трябва да реши за новия рамков договор
Избраха доц. Стефановски с гласовете на ДПС-НН

Избраха доц. Стефановски с гласовете на ДПС-НН

Против кандидатурата на новия управител се обявиха от ПП-ДБ, Възраждане, Меч и Величие
Намесата на БЛС в контрола на касата е лобизъм

Намесата на БЛС в контрола на касата е лобизъм

Управляващите приеха окончателно бюджета на здравната каса за 2025 г. Има ли начин да се овладеят преразходите на фонда за болниците, липсва ли контролът в лечебните заведения и защо, попитахме адвокат Мария Петрова.

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

Толкова са новите молекули, които са били включени след ОЗТ в позитивния списък през миналата година
Търговете за частните болници пак не минаха

Търговете за частните болници пак не минаха

Тази тема замени дебата за бюджета на здравната каса, който бе приет без в него да се заложи, какъвто и да е контрол над болниците
103 лекарства са напуснали ПЛС за година

103 лекарства са напуснали ПЛС за година

Броят им е намалял с 15% в сравнение с 2023 г., а най-голяма част от тях са за онкология
Управителят на НЗОК пак на дневен ред

Управителят на НЗОК пак на дневен ред

Кандидатурата на доц. Петко Стефановски е предвидена да се гледа в четвъртък, а бюджетът на фонда в сряда
И скъпи онколекарства в новия ред на НЗОК

И скъпи онколекарства в новия ред на НЗОК

Въпреки че струват над 1000 лв. опаковката, финансовите облекчения ще важат и за тях, става ясно от отговор на МЗ
1 2 3 4 5 ... 177 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Трябва ли да има финансов механизъм за контрол на средствата на НЗОК за болнична помощ, както е при останалите дейности и лекарствата?

Март 2025 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм