Бум на онлайн аптеките

Общо 58 са регистрираните аптеки за онлайн търговия на страницата на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за последните пет години. Близо една трета от тях обаче – 17, са взели разрешение да продават медикаменти без рецепта по интернет едва през 2017 г., показва официалният регистър. Повишаване на интереса към тази търговия има и според наблюденията на самите участници в нея.
„Онлайн търговията нараства между 23-25% всяка година,
това се дължи на навлизането на интернет, увеличаването на броя на потребителите, повишаването на културата им, както и на повечето мобилни устройства, тъй като основно през тях се увеличават тези продажби", казва Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки и собственик на веригата „Ремедиум". Само за осем месеца той отбелязва шест пъти ръст на заявките по интернет. На същото мнение за развитието на онлайн пазара е и Ивайло Тончев, представител на една от най-старите и големи онлайн аптеки - framar.bg.
„В сравнение със същия период на миналата година отчитаме 40% ръст в броя на доставените поръчки за територията на България и 65% за международните, като водещите продукти на продажби са за ставни проблеми, имунитет, безплодие, терапия на зависимости и психично здраве", казва той. Според него повишаването на интереса към онлайн пазаруването на лекарства се дължи на все по-фрапиращото намаляване на броя на действащите аптеки в определени региони, както и на повишаване на доверието към този вид търговия.
Въпреки увеличаването на онлайн аптеките,
те остават нищожен брой на фона на стационарните, чийто брой според регистъра на ИАЛ е над 4000. Делът на продажбите през тях пък не мери никой. Самите фармацевти обаче го оценят на не повече от един процент от общия аптечен пазар или на около 22 млн. лв. В същото време продажбата на медикаменти по интернет е огромен бизнес в чужбина.
„Германия, Холандия, Англия, където е разрешена онлайн търговията с лекарства с рецепта, заемат над 80% от онлайн продажбите за ЕС, като размерът им е около 3 млрд. евро на година", казва Николай Костов. Според него бъдещето и у нас обаче ще бъде на онлайн търговията. Доказателство за това е не само ръстът на аптеките в интернет и стоката, която минава през тях, но и на появата на нови маркетингови подходи при продажбите на лекарства. Вече има марки, чието разпространение и популяризиране става изцяло през интернет, вместо да следват традиционния подход на промотиране от медицински представители, казва той.
Успоредно с легалния бизнес обаче,
продължава да расте и нелегелният. Българските и международни сайтове за продажба на фалшиви лекарства никнат като гъби. Властите не могат да се преборят с тях, защото домейните са регистрирани в трети държави и са почти неуловими. Ако поръчвате лекарства по интернет, за да не станете обект на измама, трябва да знаете две основни неща. Първото е, че у нас онлайн законно можете да купите само медикаменти без рецепта. Ако интернет аптеката, от която ще купувате медикамент, ви предлага и лекарства с рецепта, значи най-вероятно е фалшива. Още по-важно е да проверите дали тя е регистрирана в ИАЛ. Това може да направите тук.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти

Преговорите за НРД тръгват утре

Предлагат закон за ИИ у нас
Отговорна за защита правата на пациентите в случая ще е ИАМН, предвижда проектът на ПП-ДБ
