КЗК установи влошен достъп до лекарства
Нормативната уредба в областта на лекарствената политика толерира вертикалната интеграция и увеличава неравнопоставеността в достъпа на пациентите до аптека. Това гласят основните изводи от две решения на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) от 1 октомври, съобщиха от Българския фармацевтичен съюз (БФС). Заради това от съсловната организация ще настояват за ревизия на законодателството.
Анализите на КЗК са образувани заради това, че аптеките получават само такса от 2 лв. за напълно платените от касата лекарства и остават без отстъпки от дистрибутори и производители, което пък се отразява негативно на желанието им да продават тези медикаменти и води до ползи при вертикално интегрирани структури, които притежават и вериги с аптеки.
Анализите на КЗК са върху правилата в
Наредба 10 за условията за заплащане на лекарства от НЗОК, и Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Основните изводи на комисията гласят, че таксата от 2 лева, която получават аптеките за рецептите за напълно платените лекарства не е адекватно и не съставлява възнаграждение за усилията им. Също така че, държавата не осигурява качествен достъп на пациентите до тези медикаменти и е прехвърлила на аптеките тежестта на осигуряването на достъпа до лекарствата, тоест накарала ги е да изпълняват социална дейност, която не е стопанска по своя характер.
„Налице е очевидна неравнопоставеност
и дискриминация по стопански критерии между аптеките (търговци на дребно) и търговци на едро, производители и вносители, които не са лишени от нормалните приходи от дейността им. На практика аптеките се явяват в качеството на посредници, които работят в полза на търговците на едро", отбелязва КЗК. Така аптеките кредитират държавата и изпадат в несъстоятелност. Напрактика държавата създава целенасочено предпоставки за окрупняване на пазара на търговия на дребно с лекарствени продукти и елиминирането на микро и малките предприятия на магистър – фармацевти от него, заключват от КЗК. Всичко това силно стимулира аптеките да напуснат съответния пазар или да ограничат доставките на лекарства, което уврежда интересите на потребителите и ограничава конкуренцията чрез намаляване на участниците на пазара.
Затова от КЗК препоръчват нормативната уредба
да бъде изменена, а от БФС ще поискат създаване в кратък срок на работна група с участието на представители на МЗ, БФС и КЗК по привеждане на уредбата на ценообразуването на аптеките в съответствие с правилата на конкуренция.
Повече по темата вижте в коментара на проф. Асена Сербезова, председател на Българския фармацевтичен съюз.
Крачка напред за държавните денонощни аптеки
Строят още две болници за рехабилитация
Те ще са в Павел баня и Сапарева баня, те ще разполагат общо с 200 легла, става ясно от решенията на МС
Предлагат 22 млн. от резерва на НЗОК за аптеките
С тези средства трябва да се плати на фармацевтите таксите за безплатните лекарства от 16 юни до края на годината
Чакат 16 нови лекарства за отслабване
ЕМА препоръча мерки срещу менингиом
Плащат ново лекарство за мускулна дистрофия
Аптеките изпълняват е-рецептите и частично
Генна терапия за синовиален сарком
Откриха енергиен сниф в 9 области
Над 150 обекта в страната са проверени днес от РЗИ по разпореждане на министър Галя Кондева за продажба на енергиен прах