
Заплатите са обидно ниски, но инфлацията изяжда ръста

Нямаме нужда от 11 центъра за инсулти
Месец май минава под мотото на борбата с високото кръвно, което е и рисков фактор за инсулта. Докъде сме с профилактиката и лечението на това заболяване у нас, имаме ли нужда от 11 високотехнологични центъра за инсулти, ще успеят ли болниците да платят заплатите, предвидени в Анекса, попитахме проф. Силва Андонова.

България има нужда от 5 мозъчно-съдови центъра
Преди месец ЕС одобри финално Плана за развитие и устойчивост на България. В него се залагат над 700 млн. лв. за подобряване на здравната система. С не малка част от тези средства – близо 130 млн. лв., е предвидено да се изградят 10 центъра за интервенционално обучение и лечение на инсулти в страната. Удачно ли е това и доволни ли са медицинските специалисти от новите цени на КП в анекса, попитахме доц. Станимир Сираков.

Работим под 40% от обема ни преди 5 години
Новият Анекс към НРД най-накрая бе подписан, но болниците вече искат да го обжалват в Съда. Добър или лош е той, какво ще се промени с него за редовите медици в клиниките и има ли мотив един лекар да работи в България, попитахме д-р Венцислав Бошнаков.

АГ остава желана специалност за младите лекари
Здравето на децата винаги е на преден план, а то започва от майчината утроба. На какво ниво е феталната морфология у нас, има ли нужда от още гарантирани генетични програми, адекватни ли са цените на пътеките в АГ след новия анекс, има ли кадрова криза и защо в тази сфера, попитахме д-р Виолета Стратиева.

370 болници за България са много

Болниците без пациенти трябва да се преструктурират
Начело на една от големите частни болници в страната – „Уни Хоспитъл", съвсем скро застана д-р Явор Дренски. Какви са плановете му за развитие, има ли кадрови дефицит и в частните структури, могат ли да плащат по-високите заплати в анекса, отговаря той за читaтелите на clinica.bg.

Заплатите ни са обидно ниски, как да задържим младите

Да се учим на добро от Христос

Проблемът е в наблюдението след трансплантацията
Донорството и трансплантациите са една от сферите в здравната ни система, която куца най-много. Защо е така, защо донорските ситуации се броят на пръсти, а смъртността след сложните операции е по-висока, отколкото в развитите държави, попитахме д-р Димитър Илиев.