Тристранката нищи социалните услуги
Проектът на закон е част от реформата в социалната сфера. Другите два законопроекта, които вече се разглеждат от депутатите са законът за хората с увреждания и законът за личната помощ, който бе основното искане на протестиращите майки на деца с увреждания. С неговото изработване се ангажира лично омбудсманът Мая Манолова. Очаква се на следващото заседание на комисията по труда той да бъде обсъден на второ четене. С приемането на всички закони в социалната сфера пък се ангажира лично председателят на парламента Цвета Караянчева.
При закона за социалните услуги предстои
съгласуването му с партньорите от тристранката – работодатели и синдикати, а след това приемането му от Министерски съвет и разглеждането му от депутатите. С него се въвеждат общодостъпни социални услуги, от които могат да се възползват всички. За тях не се изисква сключване на договор, а ползването им цели постигането на информиран избор от страна на потребителите. Новост е възможността ползващите социални услуги сами да избират доставчика на услугата. Специализираните услуги се ползват при настъпване на определен риск и при необходимост да бъде задоволена специфична потребност. Насочването от дирекция „Социално подпомагане" се запазва само за деца в риск, лица в кризисна ситуация, лица, поставени под запрещение и когато се ползва услуга, предназначена за лица от цялата страна.
За всички останали лица насочването ще е от общината.
Въвежда се планиране на национално ниво на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет, чрез разработване на национална карта на социалните услуги. Картата следва да влезе в сила от 2021 г. Тя следва да се изготви въз основа на анализи на потребностите и планиране на общинско и национално ниво. Освен това се регламентира публично частното партньорство при предоставянето на различните видове услуги. Съзадава се и специализирана агенция, която следва да контролира качеството и спазването на стандартите. Фокусът е насочен към възможността за интегрирано предоставяне на подкрепа на общинско и областно ниво. Въвежда се лицензионен режим за всички частни доставчици на социални услуги.
Предвижда се приемането на Наредба за качеството на социалните услуги,
в която ще се определят стандартите за всички видове дейности. Нов орган ще следи за спазването на изискванията. Това е Агенция за качеството на социалните услуги. Тя ще извършва лицензирането и ще проверява начина, по който общините и частните доставчици разходват средствата от държавния бюджет. Новата агенция ще бъде създадена в рамките на щатната численост в системата на социалното министерство, която включва и второстепенните разпоредители с бюджет.
Внасят бюджет с 3% дефицит
Министерство на финансите прави изчисления, така че най-бедните пенсионери да получат 100 лева коледни добавки, каза Димитър Главчев