Работодателите вън от преговорите за МОД
Това не е първият отказа от страна на работодателите да участват в тези преговори. Според тях актуализирането на минималните възнаграждения за съответните длъжностни позиции трябва да става отдолу нагоре - в колективните трудови договори (КТД) на фирмено и браншово ниво, с валидност единствено спрямо представените страни. Освен това работодателите смятат, че след кризата от 2009 г. административно определяните прагове се разминават драстично с икономическото състояние на отделни сектори и предприятия. Това пък води до увеличаване на сивия сектор, оказва натиск върху заетостта в отделни региони и сектори.
„Подобни механизми за определяне на прагове
на МОД по отделни професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС", категорични са работодателските организации. Според тях негативен ефект върху разходите им има и увеличаването на ставките на осигурителните вноски за фонд „Пенсии", както и нарастването през 2019 г. на минималната заплата с 6.6%, при двойно по-нисък ръст на производителността на труда – 3.2%.
МС одобри поредната нова болница
Ново Нордиск с нов мениджър за България
"Св. Екатерина" с 4 нови операционни
БАТЕЛ разширява членовете си
Към асоциацията на едни от най-големите търговци на едро с лекарства се присъединяват и няколко големи вериги с аптеки
Китай изпревари Европа по нови лекарства
През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за стария континент, показва доклад на ЕFPIA