Пазари
Над 26 000 чужденци на лечение у нас
23-11-2017 12:56
На България й липсват стратегия и реклама, за да стане дестинация за медицински туризъм
Около 26 300 посещения на чужденци с цел лечение у нас е регистрирало Министерството на туризма в периода януари-септември 2017 година. Това обяви ресорният заместник-министър Ирена Георгиева при откриването на конференция за развитието на медицинския туризъм в България. Броят на чужденците, които търсят лечение на наша територия обаче, остава скромен на фона на 7.5 млн. посещения за същия период и доста по-далеч от статистиката за миналата 2016 година. Тогава чужденците, дошли в България да търсят медицинска помощ докато почиват, са били 47 600, отчита Министерството на туризма.
Според допитване, организирано от ведомството на Николина Ангелкова, 84% от чуждестранните граждани, посетили България, намират страната ни за добра дестинация за медицински туризъм. 60% декларират, че са напълно удовлетворени от услугите, които са получили, а повече от половината вече са били веднъж у нас и биха се върнали за трети път. Експертите на свой ред твърдят, че странати ни има всички шансове да се превърне в подходяща дестинация за здравен и медицински туризъм, защото има не само добре развита мрежа от балнео и спа комплекси, но и защото предлага добро съотношение между цена и качество.
Освен това можем да се похвалим и с голям брой болнични легла на глава от населението. България има перфектния климат и е втора след Исландия по запаси на термални води, които се използват за терапия на 90% от най-разпространените заболявания. Същите се покриват от чуждестранните публични фондове и здравни застрахователи. Освен това страната ни предлага изключително бърз достъп до специализирана и високотехнологична медицинска помощ. Имаме нови болници и съвременна апаратура, а консултацията с лекар може да се осъществи в рамките на деня, без да се чака с месеци за прием, както е в много от държавите зад граница.
България разполага с
19 балнеолечебни курорта от национално значение
и още 35 такива от местно значение, отбеляза Лилия Арсова, ръководител на дирекция "Туристическа политика" в Министерството на туризма. Към тях могат да се добавят и още 30 морски курорта, 12 балнео, 34 спа и 2 уелнес центъра. За да носят името "балнео" обаче, те трябва да получат специален лиценз и да бъдат записани в Националния туристически регистър. У нас най-привлекателни в това отношение са градовете Сандански и Велинград, както и Долината на розите в района на Подбалкана.
Това, което ни липсва, за да се развием като привлекателна дестинация за медицински туризъм, е
липсата на конкретна стратегия и добра реклама.
България на практика не разполага с продукт, който да предложи на пазара, въпреки че притежава добри находища от термални и минерални води, лечебна кал, екологично чисти райони и дългогодишни традиции в балнеолечението. Никой не разбира за древната ни култура и вкусната ни храна, които също могат да привлекат много чужденци у нас. Затова Министерството на туризма се ангажира да състави стратегия и план за развитие на медицинския туризъм у нас, който ще обсъди с всички представители на индустрията.
Медицинският и здравен туризъм в световен мащаб е най-бързо развиващата се индустрия, която
всяка година отбелязва между 15 и 20% ръст.
Оборотът на средства в сектора възлиза на 3.7 трилиона долара през 2016 г., а приходите са в размер на 563 млрд. долара. Основните лидери са САЩ, Китай, Германия, Япония и Франция, които държат 50% дял от пазара. През 2015 г. за превенция и индивидуално медицинско обслужване са похарчени 474 млрд. долара в глобален план на фона на 887 млрд. долара за поддържане на красотата.
МС одобри поредната нова болница
Тя се казва Топлика - Минерални бани и отново е за рехабилитация, съобщиха оттам
Ново Нордиск с нов мениджър за България
Д-р Рабия Демет Йозджан оглави компанията, а д-р Крум Касабов пое управлението на клъстер за Южните Балкани
"Св. Екатерина" с 4 нови операционни
Те са оборудвани с последно поколение апаратура и ще бъдат официално открити в началото на другата седмица
БАТЕЛ разширява членовете си
Към асоциацията на едни от най-големите търговци на едро с лекарства се присъединяват и няколко големи вериги с аптеки
Китай изпревари Европа по нови лекарства
През 2023 г. източната държава е регистрирала за първи път 25 нови субстанции срещу 17 за стария континент, показва доклад на ЕFPIA
МЗ избра кой ще ремонтира психиатриите
Шест ще са фирмите, които ще трябва да осъществят реновирането на 18 болници, центрове и отделения в цялата страна
И Еврохоспитал разширява дейността си
Пловдивската болница изгражда нов корпус за медицинска онкология, ендокринология и рехабилитация
Отвориха финансирането за амбулатории
МЗ разполага с 13 млн. за ремонт или създаване на нови структури, таванът за всяка една е до 43 643 лв.
Фьоникс обнови центъра си в Бургас
Той обработва 10 000 доставки на месец и обслужва целия регион, съобщиха от компанията
Оборудват СБАЛХЗ с два модерни апарата
Лечебното заведение ще получи автоматизирана платформа за сепарация и култивиране на човешки клетки и рентгенов облъчвател на кръв