Москов виновен за онлайн търга

Единният електронен търг за купуване на медикаменти във всички болници беше проект на екипа на Петър Москов и трябваше да се състои още в началото на тази година. Платформата бе изработена от фирма „Контракс". Той обаче беше спрян заради обжалване от търговци на едро в КЗК. Екипът на ген. Петров обаче заяви, че ще възобнови търга, тъй като може да доведе до значителни ползи за болниците, като снижи цените на медикаментите заради големите количества, които ще се реализират. За тази цел обаче министерството трябваше да отстрани някои дефекти в системата, сега обаче се оказва, че това е невъзможно. Заради това и пускът на търга се бави вече няколко месеца.
Едноличен договор, подписан от предишния министър
(бел. р. министър Петър Москов), несъгласуван с нито една дирекция, ни връзва ръцете, каза ген. Петров в отговор на един от двата въпроси на левицата. Той обаче допълни, че ще направи всичко възможно търгът да стане факт.
Ако трябва, ще прекратим договора, ще обявим нова поръчка, но ще го пуснем, каза той. Електронният търг в момента е плануван да е зад над 1.2 млрд. лв. и чрез него да се доставят медикаменти за две години за всички публични болници. В него могат да се включат и частни, ако желаят.
Съдбата на болницата във Враца беше другата тема,
на която се спряха депутатите по време на блиц контрола. Доклад за състоянието й ще бъде даден на прокуратурата, а здравно министерство ще направи всичко възможно да я спаси, но трбява да помогнат и общините, обясни министър Петров. Той допълни, че разговаря с министъра на финансите Владислав Горанов да се дадат възможности на болниците във Враца и Ловеч да се теглят кредити с нисък лихвен процент.
Изключително важно в случая е да получим подкрепата на местната власт,
но досега освен медийни изяви не виждаме друго от тях, обясни ген. Петров. Според него, ако не се спаси болницата във Враца, МЗ ще осигури спешно, хирургично, вътрешно, родилно и детско отделение. Това е краен вариант, ще бъде жалко за региона, ако се стигне дотам, затова ще се борим да запазим болницата, допълни министърът. Според него за стабилизирането на държавните болници има „много мръсна работа", която трябва да се свърши и екипът му няма да се поколебае да го направи, ако има подкрепата на депутатите.
Лекарствата и във фокуса на председателстването ни на ЕС
Както вече clinica.bg писа лекарствената политика ще е във фокуса и на приоритетите, които здравно министерство иска да бъдат засегнати по време на председателстването ни на ЕС. Другият приоритет ще е здравословното хранене, стана ясно още по време на заседанието на парламентарната здравна комисия. Депуттаите приеха на първо четене и промени в закона за лечебните заведения, предложение от проф. Анлия Клисарова. С тях се дава възможност и на ведомствените болници да получават финансиране от МЗ за психиатрия и лечение на мозъчни аневризми. Народните представители обаче отхвърлиха предложението на доц. Георги Йорданов от БСП болниците да осигуряват охрана на пациенти и лекари. |

КЗК проучва пазара на лекарства

Над 62 млн. лв. в подкрепа на медици

Старт на първа по рода си квалификация в педиатрията

Спартан транспортира бебе обратно у нас

Провериха 16 домове за възрастни и хора с увреждания

Дефицит на рехабилитатори и лаборанти

Зависими и послушни се слагат на ръководни позиции

Проверка за неоказана спешна помощ на дете

Над 2000 хора с увреждания са започнали работа
