Разходите за инвалиди растат с 20 млн.
Общо 1.161 млрд. лв. или 7.6% от всички обезщетения са разходите за хората с увреждания за 2015 г. В тях влизат пенсията за инвалидност поради общо заболяване, трудова злополука и професионална болест, пенсия за военна и гражданска инвалидност, социална пенсия за инвалидност, добавка за чужда помощ, месечна добавка за социална интеграция на хората с увреждания, месечна целева помощ за телефонни услуги за военноинвалиди, както и месечна добавка за диетично хранене и лекарствени продукти.
Преобладаващ дял - 70%, от тези обезщетения заемат разходите за пенсии за инвалидност. На тях основно се дължи и увеличението на плащанията за инвалидност от 20 млн. лв. на НОИ за година. Данните показват, че за 2013 г. осигурителният институт е изплатил 932 млн. лв. предимно за инвалидни пенсии, парични добавки и помощи, а за 2015 г. - 977.5 млн. лв.
Разходите за обезщетения в натура през 2015 г. са
едва в размер на 184.2 млн. лв., или 15.9% от общите разходи по функцията. Основен дял - около 50% от тях, заемат плащанията за подпомагане на ежедневни дейности - домашен социален патронаж, социален и личен асистент. Към обезщетенията в натура се включват още разходите, направени за домове за възрастни с увреждания, защитени жилища, както и тези за рехабилитация и дневни центрове за лица с увреждания. Заради тази структура на разходите от социалното министерство предлагат драконовски мерки за ограничаването на инвалидните пенсии. С идеите за реформа в ТЕЛК властта иска да спре пенсиите на хората с увреждания, които работят, както и да ограничи броя на пенсионерите по възраст, които ги получават. Срещу промените обаче се обявиха както пациентите, така и лекари в ТЕЛК.
Опитите за рестрикции към най-уязвимите членове на обществото
са на фона на по-бързо увеличаващите се разходи за болнични. През 2013 г. НОИ е изплатил 350.4 млн. като парична компенсация на тези работещи, които са се разболели за кратко. В същото време през 2015 г. разходът е бил 437.2 млн. лв. Отделнот от това са и разходите на института за лечение в саноаториуми и болници, прегледи при лекар - над 3,6 млн. лв. на година. Общият разход по това перо за 2015 г. е било над 4.2 млрд. лв. или 4 пъти повече, отколкото за инвалидите, сочат цифрите на НСИ. Това са и вторите по размер разходи на осигурителния фонд на година. Най-голям се дават за пенсиите за старост.
Общите разходи на НОИ за пенсии и обезщетения
за социална защита за 2015 г. са 15.811 млрд. лв., което представлява около 17.9% от брутния вътрешен продукт на страната ни, отичитат още от НСИ. В сравнение с предходната 2014 г. те са се увеличили с около 2.2%. В същоот време на приходите за финансиране на системата за социална защита в страната са били 16.956 млрд. лв. От тях обаче половината - 8 млрд. лв., са средства от държавния бюджет, а останалите са от осигурителни вноски, отчитат още от НСИ. Парите за пенсии за старост пък съставляват 44.7% от всички разходи на НОИ.
До 53 хил. еврофинансиране за НПО
Средствата се дават за повишаване знанията и уменията на гражданските организации и са по програма „Техническа помощ", съобщават от МС
Годишни награди за социални иновации
До момента МТСП е връчило удостоверения на 118 социални предприятия, но 18 от тях са преустановили дейността си
И сестрите ще преговарят за НРД
Броят им в болниците вече ще стане показател от здравната карта, а тя ще се актуализира, ако леглата са с използваемост под 50% или над 90% по дейности, предвиждат промени на МЗ
146 ТЕЛК-а в болниците
Обжалват задължителните ТЕЛК-комисии
Приемат заявки за модерни помощни средства
Назначихме резерви членове в ТЕЛК
Новите разпоредби профанизират ТЕЛК
Опитваме да направим нов ТЕЛК, нямаме избор
Удвояването на ТЕЛК-овете не стана
Днес изтече срока, в който държавните и общинските болници в страната трябваше да разкрият още 80 комисии, но това не се случи