Канабисът увеличава риска от психоза
Канабисът е най-често употребяваното
незаконно вещество сред юношите, като през последните две десетилетия употребата му е нараснала от 11 % на 22 %, според източник, цитиран в проучването. Възприеманият риск от вреди, свързани с употребата на канабис, е намалял сред юношите, като е спаднал от 36,3 % на 25 %, считащи седмичната употреба за проблемна.
Продължават дебатите относно естеството
на връзката между употребата на канабис от юноши и риска от психоза, като теориите включват хипотезата за допринасящия риск, хипотезата за споделената уязвимост и хипотезата за самолечението.
В проучването "Симптоми от психозния спектър преди и след започване на употреба на канабис в юношеска възраст", публикувано онлайн в JAMA Psychiatry, изследователите анализират траекториите на симптомите от психозния спектър преди и след започване на употреба на канабис при 11 868 юноши на възраст от 9 до 10 години в началото, като използват данни от пет вълни в продължение на четири години от проучването на мозъчно-когнитивното развитие на юношите (ABCD).
Юношите, които са употребявали канабис,
в който и да е момент през изследвания период, съобщават за по-голям брой симптоми от психозния спектър и по-голям дистрес в сравнение с тези, които никога не са употребявали канабис. Увеличаването на броя на симптомите от психозния спектър и свързания с тях дистрес, водещо до започване на употребата на канабис, се наблюдава преди началото на употребата на канабис.
Въз основа на констатациите настоящото изследване подкрепя обясненията за споделена уязвимост и самолечение за връзките между употребата на канабис и риска от психоза.
Онкопрофилактиката е спасила повече от лечението
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
СЗО одобри тест за туберкулоза
Още три референтни лаборатории на ЕС
20% са с непосилни разходи за здраве
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.