35 000 умират от антимикробна резистинтност в ЕС
Антимикробната резистентност взема 35 000 смъртни случая на година в ЕС, показват актуалните данни. Заради това в навечерието на деня за борба с този проблем – 18 ноември, от Европейската комисия (ЕК) припомниха, че предлагат холистичен подход. При него до 2030 г. се предвижда страните-членки да намалят с 20% употребата на антибиотици при хората и с 50% - при животните.
Антимикробната резистентност е една от най-големите здравни заплахи в света. При нея антибиотиците не действат на бактериите, заради свръхупотребата на тези лекарства през последните години. Специалистите очакват до 10 години 9 от 10 болнични инфекции да са мултирезистентни, тоест да не се повлияват към повече от един антибиотик.
Това ще означава, че през 2035 г.
лечението в болница може да се окаже по-опасно от престоя у дома. В Европа към момента на година от антимикробна резистентност умират 35 000 души, което прави над 1 млн. загубени години живот и около 1.5 млрд. евро разходи за здравните системи, казаха тази седмица от ЕК.
Проблемът с антимикробната резистентност
е следствие на свръхупотребат на антибиотици сред хората и животните. За да се справим с проблема, е нужен холистичен подход, който засяга всички страни. Затова от ЕК заложиха през юни такъв. В него се предвижда до 2030 г. да се намали с 20% употребата на антибиотици сред хората в сравнение с 2019 г. и с 50% при животните.
Целта е особено важна с оглед и на малкото
нови лекарства за инфекциозни заболявания, които се очакват на пазара. Според СЗО 11 нови антибиотика с аодобрнеи от 2017 г. досега в света, но те са с ограничени ползи за терапията, защото над 80% от тях са от съществуващи класове лекарства, където вече има резистентност.
В продуктовата линия на компаниите
се намират 43 нови антибиотика, които се очакват, но само няколко от тях отговарят на поне едно от условията на СЗО за иновация – липса на резистентност, нов клас или начин на действие. На практика трудно може да се отговори на спешните нужди, които поставя увеличаващата се антимикробна резистентност без единни мерки от всички държави.
Старт на Генома на Европа
Великобритания се запасява с ваксини срещу птичи грип
Препоръка за забрана на вейпове на открито
143 жертви на неизвестна болест в Конго
КЗК иска еднакви правила за паралелния внос на лекарства
Според комисията е нужно да се въведе единен код за медикаментите за търговската мрежа без оглед на доставчика им
ECDC вече с ново ръководство
Част от средствата по НПУ под въпрос
ЕК прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане и ни уведоми, че редица ключови етапи не са изпълнени
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия
България първа по хоспитализации в ЕС
Лечението в болница преобладава в държавите, в които има и най-много легла на глава от населението, отчита новият доклад на ОЕСD и ЕК
Сътрудничеството с Израел за детското здраве напредва
Споразумението между двете страни включва и помощ за създаването на националната болница, то беше обнародвано днес