Общопрактикуващи лекари не са настроени добре към ваксините, песимист съм за обучението им, казва доц. Ангел Кунчев 
Clinica.bg
press@clinica.bg
Българските антиваксъри са между 12 и 15 на сто. 61 % от родителите подкрепят задължителния имунизационен календар. 8,7 процента обаче признават, че водят децата за ваксини, за да могат да ги запишат на градина и училище. Същевременно, към аксинационната програма срещу човешкия папиломен вирус интересът е минимален. Това стана ясно по време на семинар за вактсинопрофилактиката. Защо българинът не вярва на ваксините, има ли общопрактикуващи лекари – антиваксъри, какво може да се направи. По тези въпроси говори главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Българският антиваксър не може да бъде надвит с просвета - 15% вдигат шум за 115 процента. За хора, които тепърва пристигат в България и видят какво се пише всеки ден против ваксинациите, биха се уплашили. Добре, че не ни знаят езика.
Подобна картина лично съм виждал,
донякъде в Гърция, Северна Македония и, до известна степен, в Румъния. Впрочем, в Румъния направо „взривиха" програмата за човешкия папиломен вирус. И у нас се случи нещо подобно, тя не върви нищо, че 400 български жени си отиват всяка година точно от рак на маточната шийка – заболяване, което с имунопрофилактика е предотвративо. Нещо повече, те не намаляват, а се увеличават. Това се случва само в Молдова и България.
Не мога да проумея тези страхове
и простотии, които се леят от социалните мрежи. Казвам го емоционално, защото това е много важен въпрос. Аз съм настроен песимистично към статистики и данни, но най-вече към поставени срокове. Аз съм песимистично настроен и към обучението на общопрактикуващите лекари. Към момента те са около 4 000 души. И сред тях има такива, които не са настроени добре към ваксините, дори казват на майките да изчакат, когато заведат дъщерите си за ваксинация срещу човешкия папиломен вирус. Обикновено казват:
„Не бързай. Тук имам някакви съмнения".
Какви съмнения можеш да имаш, какво си видял от това заболяване, знаеш ли какви са резултатите?! В Астралия, например, за десет години почти всички момичета са ваксинирани.
Факт е, че всеки обича детето си. Може ли да не му се гарантира здраве още повече, че ваксината е безплатна?! Имунизациите срещу КОВИД-19 също показаха неприятни данни. България беше от първите, които започнаха ваксинопрофилактиката, докато Северна Македония бяха месеци след нас. Резултатът е, че там постигнаха 47% покритие, а ние едва стигнахме 30 на сто.
Като знаем това, няма защо да се питаме,
защо у нас имаме толкова висок процент на смъртност от коронавирусната инфекция.
Опитваме се и говорим много на разбираем език, но все още не можем да се похвалим с европейски нива на имунизациите. Толкова сме далече в това отношение от Великобритания, Франция и редица други страни, че дори не ми се коментира.
Само ще посоча, че в Испания, където
имат спомен от испанския грип от началото на ХХ век, има много високо ниво на ваксинопрофилактика срещу това заболяване. Ще кажа, че внасяме и големи количества ваксини срещу сезонния грип. Ще съм доволен, ако като миналата година се окаже, че щеф свършат бързо.