Стъпка напред в драмата с ТЕЛК
„ТЕЛК-овете изпаднаха в ситуацията, в която нямат законова база, на която да стъпят, за да определят процента на нетрудоспособност на хора с повече от едно заболяване. Те нямат правно основание да определят какъвто и да е процент. Това затрудни работата на всички тях. Забави ги и остави много хора без трудово-експертна лекарска оценка“, коментира след заседанието на Тристранката зам.-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков. И уточни, че още преди да излезе решението на ВАС за отмяна на ключовите текстове в наредбата, експертите Министерство на здравеопазването са работели по документа. На практика, той не е по-различен като философия от старата наредба.
С „развързването“ на ръцете на ТЕЛК-комисиите след решението на МС обаче няма да се реши проблемът с инвалидните пенсии. Това, за което настояват и лекари, и пациенти, е сериозна реформа. На първо място, те искат увеличаване на списъка със заболявания, за които да се издават пожизнени решения. Освен това очакватда се въведе по-строг контрол над работата на комисиите, който обаче да не е за сметка на болните хора.
На среща преди седмица в МЗ здравният министър ген. Николай Петров и колегата му в социалното ведомство Бисер Петков са набелязали план за реформи, както Clinica.bg вече писа. Предстои свикването на работна група с представители на двете министерства и Националния осигурителен институт. Тя трябва да излезе с доклад за структурни промени в системата на ТЕЛК. След това те ще бъдат обсъдени в Националния съвет по медицинска експертиза. И тогава ще се пристъпи към законодателни промени, планират от МЗ.
|
БИЗНЕСЪТ
Според бизнеса, ревизия на инвалидните пенсии без коренна промяна на политиките по уврежданията няма да доведе до нищо полезно. А най-вероятно съдът ще бъде затрупан с дела, които ще бъдат безусловно спечелени от хората посочени за "фалшиви инвалиди". "Сферата на уврежданията е една от най-нереформираните от 27 години и погрешната реформа е по-лоша от липсата на такава. Промените трябва да започнат с категоричното премахване на ТЕЛК и той да бъде заменен от оценка на потребностите и на възможностите на база остатъчна работоспособност", заявяват от АИКБ, които още през 2015 г. са изпратили предложения за реформи до здравното и социално министерство. И допълват, че очакват нова Наредбата за медицинска експертиза, предшествана от промяна в принципите и концепцията, въвеждане на стандартите на СЗО и промяна в законите. |
1.2 млн. евро за домашния патронаж
Старт на санаториумите по НОИ
Подкрепят уязвимите, ако горивата поскъпнат още
Доходите нарастват с над 9% за година
Гуцанов отчете 15 затворени дома на ужасите
Масово болногледачите са без квалификация
Няма кого да тренираме за Параолимпиадата
Как се получават помощни средства
Още 97 деца с увреждания са в домове