Спестиха над 82 млн. лв. на касата
Общо 60 досиета на нови молекули, които искат да се реимбурисрат от НЗОК, е разгледала комисията от началото на дейността си през миналата година досега. От тях 20 са в процес на оценка, 30 са със знак плюс за включване в позитивната листа (ПЛС), а 6 са с отрицателна.
„Икономическата ефективност от дейността на комисията е в размер на 82.5 млн. лв. за петгодишен период . Той се дължи на негативната оценка на тези шест досиета", казва проф. Салчев. Обърнато спрямо инвестициите, които държавата е направила в работата й, това означава, че за всеки вложен лев, тя е получила 1650 лв. обратно.
Въпреки неоспоримия икономически ефект от работата на комисията, която е към Националния център за опазване на общественото здраве, трудът на специалистите не е особено оценен. От 2008 г. досега в НЦОЗА заплатите не са увеличавани, а средният им размер е едва 620 лв. В същото време не достигат експерти, които да обработват досиетата с лекарства на фирмите, които кандидатстват за оценка на здравните технологии. А от 1 април е спрял дори софтуерът за анализ на дейността в лечебните заведения, което възпрепятства потенциалното въвеждане на ДСГ у нас.
* Цялото интервю с проф. Петко Салчев четете в сряда.
Предлагат ограничение на веригите-аптеки
Лекарствата от вендингмашина ще са опасни
90% от пациентите не се чувстват представени
И Пирогов с комисия за лекарства за МС
Фармацевтите в протестна готовност
НЗОК определи 323 млн. за болниците
Крачка напред за държавните денонощни аптеки
Предлагат 22 млн. от резерва на НЗОК за аптеките
С тези средства трябва да се плати на фармацевтите таксите за безплатните лекарства от 16 юни до края на годината