Парите за изследвания надолу с 20%
При нас постъпиха оплаквания от цялата страна – Габрово, Добрич, Сливен, София, все още нямаме обяснения от здравната каса защо има намаление, каза тя. Орязването на парите за изследвания и направления ще се ограничи достъпа до лекар на пациентите. Освен това няма да даде възможност на общопрактикуващите лекари да изпълнят новите дейности по профилактика и диспансеризация, които им бяха вменени от тази година. Според Лекарският съюз орязването на парите е свързано с проблемите около финансирането на болниците и преразходите при лекарствата.
Икономията в извънболничната помощ, която отчита касата, съвпада като размер с буфера от три процента, който трябва да се даде на болниците над дейността, която имат по лимит, обясни д-р Павлова. Както clinica.bg писа вече, това прави около 30 млн. лв. до края на годината. Самата каса обясни, че тези средства ще дойдат от преизпълнение на приходите от вноски и вътрешни преразпределения. Явно опитът е те да бъдат за сметка на джипита и специалисти. В същото време се отчита все по-голям ръст на разходите за медикаменти.
Опасяваме се, че касата пренасочва пари от едно перо към друго - средствата от извънболнична към болнична, а тези за болниците към лекарствата, допълни д-р Павлова. Според нея по този начин се прави опит за противопоставяне на съсловието и ощетяване на пациентите. Този път обаче лекарите са решили да се обединят, за да защитят правата си. Проблем има и с неплащането на допълнителни средства на джипитата, които работят в неблагоприятни райони. Засега те не са получили финансирането си, става ясно от писмо на Лекарския съюз до касата.
„Този рамков договор беше по-добър като текстове и обеми, ако се спазва, няма да има проблеми. Но, за съжаление, чиновници от касата си позволяват еднолично да правят икономии. Всички асоциации – на общинските, областните, частните и университетските болници, обаче се обединиха заедно с нас по темата с финансирането", обясни д-р Павлова. Тя е категорична, че, ако не бъдат чути, всички заедно ще дадат отпор на касата. Дали властта ще обърне внимание на притесненията на медиците, трябва да стане ясно още днес следобед на първото заседание на здравната комисия в парламента по проблемите с финансирането.
| Контра От НЗОК отрекоха да има намаление Няма намаление на средствата за направления, заявиха междувременно от здравната каса. Некоректността на информацията се потвърждава от справките в информационната система на институцията за отпуснатите направления за първото и за второто тримесечие на тази година, допълват от фонда.
Вид направления I-во тримесечие II-ро тримесечие
|
Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ
„НЗОК за теб“ стана на 2 години
Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал
МЗ готви ревизия на болничната помощ
Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат
Стартират процедура за подуправител на НЗОК
Хематологията в Силистра с апел за кръв
Вадят 45 млн. евро за здраве от НПВУ
Депутатите питат институциите за оставките в НЗОК
Седем дневен срок даде здравната комисия на всички тях и на неправителствения сектор, за да си кажат мнението за потенциалните кадрови промени