Зам. министър за един ден

Макар и за ден д-р Стоил Апостолов се превърна в най-интересната фигура в здравеопазването. Прожекторът на славата обаче пропусна важни щрихи в биографията му. Въпреки че е зам. министърът с най-кратък мандат в държавата, той е дългогодишен здравен мениджър. Толкова добър, че доскоро управляваше две болници едновременно. От януари 2016 г., докато да стане зам. министър за един ден, д-р Апостолов застава начело на „Бургасмед", като продължава да ръководи и МБАЛ „Димитър Ранев" в Пещера. Освен това в дългата му кариера на мениджър той е минал през МБАЛ „Здраве", ДКЦ „Хипократ" в Пещера и ДКЦ 1 в Пазарджик. Макар да изглежда произволна, редицата от постове има желязна логика.
Като тънка червена линия през нея минава името на Михаил Тиков
– крупен бизнесмен в здравеопазването, който би трябвало да даде истинският отговор за „пишман" политическата кариера на Стоил Апостолов.
Бизнесът на Михаил Тиков започва през 1992 г. с откриването на една аптека в Пещера, а две години след това и с дистрибутора на лекарства „Булфарма". 23 години по-късно обаче мащабите са несравними. Общо 23 фирми включва групата около „Булфарма" според консолидирания й отчет за 2015 г. Сред предприятията са няколко медицински центъра – ДКЦ 1 Велинград, ДКЦ 1 Пазарджик, ДКЦ „Софиямед", ДКЦ „Пълмед", ДКЦ „Хипократ", МЦ „Здраве" и МЦ „Велинград". Няколко болници – „Софиямед", „Пълмед", „Здраве Велинград", МБАЛ „Проф. Димитър Ранев", както и служба по трудова медицина, "Аптечно Кърджaли", „Клиник инвест", строителна и транспортна фирми и още не малко други. Само дълготрайните материални активи на групата за 2015 г. са над 59 млн. лв. Общият й приход възлиза на над 107 млн. лв., а разходите й на над 85 млн. лв.
В случая обаче не са толкова важни цифрите, а подозренията през годините за наличието на един особен властови толеранс към генерирането им. Той се прокрадваше при всяко правителство, но сякаш стана особено видим с промяната на финансирането на болниците от здравната каса и приемането на твърди лимити за всяко лечебно заведение. Тогава стана ясно за всички, че темпът, с който растат приходите по НЗОК към някои болници се различава от общия фон. Или,както казват класиците - някои са „по-равни"
Доказателство за това станаха дори бурните дебати на Надзорния съвет на НЗОК. През миналата година беше одобрено финансирането на нови дейности за две частни болници – „Унихоспитъл" и „Пълмед". Обсъждането беше предмет на две заседания на Надзорния съвет, като в първото тогавашният му председател Кирил Ананиев дори твърдеше, че е в разрез със законите. На Тиков беше и една от първите частни болници, която стана университтеска - "Софиямед".
Още по-важното в случая от подозренията във властови толеранс обаче, стана неговата загуба. Защото тя се състоя в рамките на няколко часа. Въпреки че при д-р Стоил Апостолов, връзката личеше прекалено пряко, той не беше първият „кадър" на Тиков по високите етажи на здравеопазването – здравно министерство, здравна каса, лекарски съюз. Видно, квота имаше и в този кабинет. Изненадващата смяна на толеранса означава само едно – пренареждане на пазара. Въпросът е с кого.

Кабинетът "Желязков" оцеля за втори път

Кабинетът "Желязков" оцеля

Подкрепата за кабинета под въпрос
Днес от ДПС-ДПС заявиха, че във вторник ще решат дали ще я оттеглят, тъй като виждат узурпиране на властта от Пеевски

Проф. Ангелов оглави Съветa за съвместно управление

България на крачка от редовен кабинет

Радев връчва първия мандат на 15 януари

Първият мандат - след Нова година

Фалстарт с избора на шеф на НС

Седем протеста за старта на парламента
