Сестра:пациент да е поне 1:5

В страната да се въведе задължително съотношение за броя пациенти, които може да обслужва една медицинска сестра в лечебните заведения и той да е поне 1:5. Това предлагат от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в проекта си за медицински стандарт по „Здравни грижи", който са предоставили на министерство на здравеопазването. Дали това ще стане факт обаче зависи от здравните власти.
Идеята да се създаде стандарт, който да регламентира изисквания за минимална обезпеченост на човешките ресурси при здравните грижи не е нова. От години обаче тя не получава реализация въпреки задълбочаващата се кадрова криза в сектора. Да се приеме такъв стандарт обеща служебният министър Стойчо Кацаров, но екипът му не подготви подобен проект. Сега обаче има шанс той да бъде приет от новия екип на МЗ.
Проектът, който БАПЗГ предлага
на вниманието на здравните власти съдържа минимални изисквания за обезпеченост на лечебните заведения с медицински сестри. Конкретните цифри са съобразени с тежестта на случаите на болните хора. Така например при пациенти с І степен на тежест на състоянието, които са настанени в терапевтични отделения, съотношението на медицинска сестра към пациент трябва да е минимум 1:5. При пациенти с ІІ и ІІІ степен на тежест на състоянието, каквито са хората в хирургични отделения, съотношението на медицинска сестра към пациент трябва да е минимум 1:4, а при пациенти с ІV степен на тежест на състоянието, които се нуждаят от интензивни грижи, съотношението трябва да не надвишава 1:2.
Кадровият дефицит в страната е
огромен и в системата липсват повече толкова сестри, колкото в момента работят в нея – малко над 22 хил. За да има нормална грижа за пациентите, според световните стандарти и изчисленията на БАПЗГ трябват още 34 хил. Затова от асоциацията предлагат да се даде възможност част от тези професионалисти да се заместват с други кадри.
При недостиг на медицински сестри
се допуска до 20% от необходимия човешки ресурс от професионалисти по здравни грижи да бъде зает от здравни асистенти с документ за завършено професионално обучение, които да подпомагат дейността на специалистите по здравни грижи в лечебните заведения, каза в интервю за clinica.bg Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на съсловната организация. Ако болниците не успеят да покрият изискванията за кадри и при тази вратичка обаче, те ще трябва да преструктурират дейността си, така че грижите, които предоставят да не са в ущърб на пациентите и наистина да помагат на болните хора.
Проектът на стандарт, който предлага
БАПЗГ, е направен на база проучване на европейските практики за определяне на необходимия брой персонал в различните здравни структури. То показва, че в европейските страни бройките на медицинските специалисти се определят ежегодно с нормативен документ. Какво още съдържа стандарта и ще успее ли да реши най-наболелите проблеми в системата четете утре в интервюто с Петя Недкова.

Потребителската такса при джипи да отпадне

В здравната стратегия има пропуски

9 болници с наказания за доплащане

Майчин дом без независим член

Меджидиев потвърди за МЗ - местят го на Лъвов мост

НЗОК да поеме кислородолечението у дома

Израел ще ни помага за Детската болница

Трябва да се реимбурсира кислородотерапията

Колегите са изпратили формално писмо до НЗОК
