Почти наваксахме с реимунизациите

Кризата с ваксините през 2015 г. е довела до значителен спад в имунизационното покритие в страната. Основните пропуски са били при реимунизациите за дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и инфлуенце тип В. Това сочат анализите на здравното министерство (МЗ).
Едва 65% от малчуганите на 6 месеца са били реимунизирани срещу петте опасни заболявания през 2015 г. Година по-късно обаче пропуските са почти наваксани и реимунизациите сред тази възрастова група достигат почти до 90%.
Липсата на ваксини преди две години е довела и до малък спад в имунизирането на бебетата за първи път. 90.7% от новородените са били имунизирани срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и инфлуенце тип В през 2015 г. Година по-късно покритието се увеличава с 1.4%. През 2013 г. обаче, според Доклада за здравето на нацията на МЗ, ваксинираните бебета срещу същите пет заболявания са били повече - 94.5%.
Основната причина за спада в имунизационното покритие през изминалите две години безспорно беше липсата на ваксини. При нужни 400 000 дози от 4-, 5- и 6-валентните имунизации за 2015 г, в страната
е имало осигурени едва 227 хиляди
показват цифрите на здравното ведомство. През миналата година обаче липсите са наваксани и у нас са били налични 496 хил. ваксини, които са удолетворили нуждите на страната.
Не е ясно дали тази година България отново ще се изправи пред проблем с ваксините. Засега министерството е на път да подпише договор за доставка на 5- и 6-валентните имунизации, но оферта за 4-валентните няма. Поръчаните количества в търга от тях обаче не са никак малки – 120 000 дози.
Макар и основна, липсата на ваксини не е единствената причина за намаляването на имунизационното покритие в страната, смятат здравните власти. Според тях огромно значение за редукцията на ваксинациите имат и обществените нагласи, които стават все по-негативни. Преди да родителите да решат, че няма да сложат задължителните ваксини на детето си, е добре да знаят, че това може да коства дори живота му.
26 са заболяванията, срещу които има създадени ваксини до момента, по данни на Световната здравна организация (СЗО). В процес на разработка са други 24 имунизации, сред които са за болести като СПИН. Изминалият век е красноречив доколко полезни са задължителните ваксини. Благодарение на тях всяка година се
предотвратява смъртта на от 2 до 3 милиона деца
от дифтерия, тетанус, коклюш и шарка, пресметнали са от СЗО. Заради имунизациите от 1988 г. случаите на полиомиелит в света са намалели от 350 000 до 1352 за 2010 г. Смъртните случаи от шарка също са намалели драстично – от 535 000 през 2000 г. на 139 000 през 2010 г, показват още цифрите на СЗО. И тези факти са само малка част от доказателствата за ползата от задължителните имунизации.
Над 92% са боцкани срещу морбили
Въпреки че у нас имаше пропускани с имунизациите срещу дифтерия, коклюш, тетанус, полиомиелит и инфлуенце тип В, покритието при останалите заболявания от задължителния календар не е пострадало. Над 92% са имунизираните бебета през миналата година срещу морбили, паротит и рубеола. През 2013-а обаче броят им е бил по-голям - 95,1%. 90.3% са били боцкани срещу пневмококови инфекции, а 91.1% срещу - Хепатит В, показват данните за 2016 г. Още по-голямо е покритието с имунизации срещу туберкулоза – 96.2%. Въпреки това епидемиолозоте у нас искат тези цифри да са още по-големи. Необходимостта от това пък доказват епидемиологичните взривове като румънския, който чука на вратата ни. |

Удължават литературния конкурс за ваксините

Близо 8.5 млн. ваксини в НЗИС

МЗ увеличава имунизационната защита

Aктуализират имунизационния календар

Ваксините са по-важни от създаването на болници

Разширяват ваксинацията срещу HPV

МЗ с канал за ваксините във Вайбър

Да отпаднат хартиените отчети за ваксините

ЕМА препоръча грипните ваксини за зимата
